Kepez Belediyesi'nin Eylül ayı meclis toplantısında alınan kararlar, Antalya'nın Kepez ilçesinde kültür ve sanatın yükselişi için önemli adımlar atılacağını gösteriyor. Belediye Başkanı Hakan Tütüncü'nün öncülüğünde, birçok sosyal ve kültürel proje hayata geçirilecek.

NECMETTİN ERBAKAN ADINI YAŞATACAK KÜTÜPHANE

Eski Pil Fabrikası'nın Sosyal Tesis binasına kurulacak kütüphaneye, fabrikanın kuruluşunda büyük emeği olan Türkiye'nin eski Başbakanlarından Necmettin Erbakan'ın adı verilecek.

Hakan Tütüncü, “Eski Pil Fabrikasını tıpkı Dokuma gibi bir kültür sanat ve spor tesisi gibi özünden koparmadan, tarihi hatıralarından ayırmadan burayı kültür sanat adasına, kent parka, bir millet bahçesine dönüştürmeyi hedefliyoruz.” dedi 

K.K.T.C ANTALYA ANI EVİ VE DİĞER KÜLTÜREL PROJELER

Fabrikanın yönetici lojmanı binasında 1974 Kıbrıs Barış Harekatı'nın hatıralarını sergilemek amacıyla ‘Anı Evi’ oluşturulacak. Başkan Tütüncü, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Antalya Başkonsolosluğu ile ortaklaşa bir çalışmayla bu evi oluşturacaklarını ve KKTC Antalya Anı Evi adını vereceklerini belirtti.

DİĞER MAHALLELERDE DE KÜLTÜREL İZLER

Meclis toplantısında, Altınova Orta Mahalle'deki kütüphaneye ünlü şair Yahya Kemal'in, Özgürlük Mahallesi'ndeki kütüphaneye Türk rock müziğinin efsane ismi Erkin Koray'ın ve Yükseliş Mahallesi'ndeki kütüphaneye ise şair ve yazar Cahit Zarifoğlu'nun adlarının verilmesi oy birliğiyle kabul edildi. Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, bu projelerle Kepez’in kültürel ve sosyal dokusuna önemli katkılar sağlamayı hedeflediklerini vurguladı. Tesislerde, 37. Hükümetin Başbakanı Bülent Ecevit, Maliye Bakanı Deniz Baykal ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Abdül Kerim Doğru'nun da isimlerinin yaşatılacağını ifade etti.