Kepez Belediyesi, gecekondudan modern konutlara dönüşümün sürdüğü Habibler Mahallesi’ndeki planlı şehirleşmeyi, yol çalışmalarıyla hızlandırıyor. Mahallede, imar planında yer alan yolların tamamına yakını açıldı.  Gecekonduların yerine imar konutlarının yapılmasının önünü açan bu yeni yollar; asfalt, peyzaj ve kaldırım çalışmasıyla güvenli ve konforlu hale getiriliyor.

GECEKONDUDAN DOLAYI YOL GENİŞLETİLEMEDİ

Yatırım planlaması kapsamında yol bakım, onarım ve asfalt hizmetinin sürdüğü mahallede, sokaklarda yaşanan imar sorunları da ortadan kaldırılıyor. Genişliği 30 metre, uzunluğu 560 metre olan 5566 Sokak, mülkiyet sorunundan dolayı imar planına uygun şekilde ulaşıma açılamamıştı. Gecekondu işgalinden dolayı sokağın yaklaşık 200 metrelik bölümünün bir tarafı imar planı notuna göre genişletilememişti.

İŞGAL KALDIRILDI, SOKAK GENİŞLETİLDİ

Yolun genişletilmesine engel olan gecekondu yapısı, hak sahibine başka bir yerden arsa tapusu verilerek tahliye edildi. Bu işlemle sokağın dar bölümünün genişletilmesinin önü açıldı. Bu kapsamda Kepez Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü, 5566 Sokak’ın dar olan bölümünü imar planı notuna uygun hale getirmek için yol genişletme çalışması başlattı. İş makineleriyle toprak yüzey kazılarak yol tabanı oluşturuldu. Daha sonra, 15 metre genişletilen sokağın, kum, çakıl ve taş kırığından oluşan malzeme serilerek ince tesviyesi yapıldı. Fen İşleri Müdürlüğü yetkilileri, sokağın orta refüjünün bordür ve peyzajının da yol genişletme çalışması tamamlandıktan sonra yapılacağını bildirdiler.

“KONFORLU YOLLAR İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM”

Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz de, yol genişletme çalışmasının bu hafta içerisinde tamamlanacağını, yatırım planlaması kapsamında sokağın asfaltının ise önümüzdeki günlerde yapılacağını belirtti. Başkan Mesut Kocagöz, genişletme çalışmasıyla hem sokağı imar planı notuna uygun hale getirdiklerini hem de bölgenin planlı şekilde gelişmesinin önünü açtıklarını ifade etti. İlçe sakinlerini, kaliteli, güvenli ve konforlu ulaşım yollarıyla buluşturmak için çalıştıklarının altını çizen Başkan Kocagöz, yatırım planlaması kapsamında mahallelerin yol hizmeti taleplerini karşılayamaya devam edeceklerini kaydetti. Dar bölümü genişletilen 5566 Sokak,  Adnan Kahveci Caddesi, Düden Caddesi ve Sütçüler Caddesi’ne,  Selçuklular Caddesi’yle de Süleyman Demirel Bulvarı’na ulaşım imkânı sağlıyor.

Kaynak: BÜLTEN