Özel bir hastanede Radyoloji Uzmanı olarak görev yapan Profesör Doktor Güner Sönmez, kilo problemi olan hastalar için müjdeyi verdi. Sönmez sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda artık kilo problemi olan vatandaşların kısa süren, acısız ve ameliyatsız bir operasyon ile kilo vermesinin sağlanacağını açıkladı.

10 KİŞİ 6 AY İÇİNDE AĞIRLIKLARININ YÜZDE 8’İ KADAR KİLO VERDİ 

Özel bir hastaneni Radyoloji uzmanı olan Güner Sönmez, sosyal medya hesabından hayata geçirilen yeni bir tedavi yöntemi hakkında paylaşımda bulundu. Sönmez sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda; “Endoskopi ile mideye girilerek midenin üst kısmında açlık hormonu üreten küçük bir alan yakıldı (2. resimdeki gri bölge). İşlem uygulanan 10 kişi 6 ay içinde vücut ağırlıklarının ortalama yüzde 8’i kadar kilo verdiğini” açıkladı.

AÇLIK HORMONUNU BASKILANIYOR

Doktor Sönmez bu uygulanan işlem sayesinde beyne “ yemek yeme zamanı geldi” diye sinyal gönderen ghrelin (açlık hormonu) üretiminin basklıandığını ve böylece beslenme bozukluğu yaşayan insanlar kendilerini frenleyerek, ihtiyacı olduğu kadar besin tüketmesinin sağlandığını söyledi. Gerçekleşen gözlemler sonucu kilo sorunu olan vatandaşların yeme alışkanlıkları düzelirken, aynı zamanda kilo problemi olan hastaların hızla kilo vermeleri dikkat çekti. 

HEM KISA SÜREN HEM DE ACISI OLMAYAN BİR OPERASYON

Profesör Doktor Güner Sönmez, şu anda bu işlemin araştırma aşamasınındı olduğunu söyleyerek, sonuçların vatandaşlar için oldukça umut verici olduğunu açıkladı. Sönmez,” Bu önemli bir araştırma çünkü hem kısa süren, hem de acısı olmayan bir operasyon. Hastalarda işlem sırasında hafif bulantı ve kramp dışında herhangi bir beklenmedik durum yaşanmamıştır. Daha fazla hasta grubunda deneyler yapılıp, aynı sonuçlar alınırsa, ileride obezite cerrahisine (Bariatrik Cerrahi) alternatif bir yöntem olabilir" diye konuştu.


 

Muhabir: TAHSİN CAN ÖNALP