Kalkınma Yolu Projesi kapsamında Şanlıurfa-Ovaköy arasına 320 kilometre uzunluğunda yeni bir otoyol inşa edilecek. Otoyolun hizmete girmesiyle Hindistan, Doğu Asya ve Basra Körfezi ülkelerinden Irak limanlarına ulaşacak yükler Türkiye’ye daha kısa sürede ve daha düşük maliyetlerle ulaşacak. Otoyolun tamamlanmasıyla Türkiye, Irak'tan başlayıp Ovaköy'den Türkiye'ye açılan yeni uluslararası koridor sayesinde Güney Asya ve Orta Doğu'yu, Avrupa, Kafkasya ve Kuzey Afrika'ya yeni bir güzergâh üzerinden de bağlanmış olacak.

YENİ OTOYOLUN UZUNLUĞU 320 KİLOMETRE OLACAK 

"Kalkınma Yolu Projesi kapsamında Şanlıurfa-Ovaköy arasına 320 kilometre uzunluğunda yeni bir otoyol inşa edilecek. Proje kapsamında, yeni ticaret yollarının uğrak noktası olacak Ortadoğu limanlarına ulaşan her türlü ürün daha az maliyet ve daha kısa sürede ülkemize ulaşacak. Bir başka ifadeyle; Türkiye, Irak'tan başlayıp Ovaköy'den Türkiye'ye açılan yeni uluslararası koridor sayesinde Güney Asya ve Orta Doğu'yu, Avrupa, Kafkasya ve Kuzey Afrika'ya yeni bir güzergâh üzerinden de bağlanmış olacak. 

Antalya’nın Türkiye'ye döviz katkısı çok büyük Antalya’nın Türkiye'ye döviz katkısı çok büyük

KIZILDENİZ VE ÜMİT BURNU ÖNEMİNİ YİTİREBİLİR

Kalkınma Yolu Projesi'nin tamamlanmasıyla Ümit Burnu'ndan 45 gün ve Kızıldeniz'den 35 günde yapılan nakliye süresi 25 güne düşecek. Yeni otoyol ve Kalkınma Yolu Projesi faaliyete geçtiğinde, bölgedeki tarım, sanayi ve ticaret faaliyetlerini arttırarak, Şanlıurfa ekonomisinin büyümesine ve istihdamın artmasına önemli bir katkı sağlayacak.

 

Kaynak: ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞI BÜLTEN