Turizm kenti Antalya’nın Konyaaltı Sahili'nde her yıl sabah erken saatlere yapılan stand up paddle boarding (SUP bording) etkinlikleri havaları ısınması ile yeniden başladı. Türkçe karşılığı ayakta kürek çekme olarak bilinen organizasyonda bir araya gelen binlerce kişi özellikle haftasonları Konyaaltı Plajından denize açılıyor. İlk başta hobi olarak başlayan Stand Up Paddle Board Sporu ilginin artması ile birlikte ticari bir kazanca dönüştü. Bir boardun saatliği 400 TL, 3 saatliği ise 950 TL’den kiralanabiliyor. Fiyatı 10 bin TL ile 30 bin TL arasında değişim gösteriyor.

UZMANLAR PATLAMA İHTİMALİNE KARŞI UYARDI

Uzmanlar Konyaaltı Beach Park otoparkında panelvan araçlar içinde depolanan sörflerin aşırı sıcak havada patlama ihtimaline karşı uyardı. Team All Together Spor Kulübü Başkan Yardımcısı Orkun Küçükemiroğlu, boardun aşırı sıcakta, uzun süreli kullanımlarda sürekli şişik vaziyette kullanılırsa infilak edebileceğine dikkat çekti. 

HIZLI YAYILMASININ SEBEBİ BOARDLARIN ŞİŞİRİLEBİLİR OLMASIDIR" 

Sup ya da ayakta kürek sörfünün son yıllarda dünyada ve ülkemizde en popüler sporlar arasında yer aldığını belirten Orkun Küçükemiroğlu, “Son yıllarda bu kadar hızlı yayılmasının sebebi boardların şişirilebilir olmasıdır. Çünkü artık bu ekipmanı taşımak, depolamak ve satın almak daha kolay ve daha az maliyetli. Kürek sörfü ülkemizin ve şehrimizin spor turizmi potansiyeli açısından çok önemli. Biz uzun yıllardır kamu yararına düzenlediğimiz ücretsiz yarış ve etkinlikler ile sporun kurumsallaşması için çok çalıştık. Yaptığımız yarışlar dünya yarış takviminde yer almaya başladı. Uluslararası profesyonel sup sporcuları artık ülkemize yarışmaya ve kamp yapmaya geliyor” dedi.

Supboard Tahtaları

“ÇOK CİDDİ BİR VERGİ KAYBI VAR" 

Sporun popülerleşmesinin kayıt dışı bir ticareti doğurduğunu belirten Orkun Küçükemiroğlu, “Bugün Konyaaltı Beach Park’tan çıkan sup boardların büyük kısmı maalesef bireyselden çok kayıt dışı ticari faaliyet düzenleyenler. Adına kiralama, tur veya eğitim ne derseniz deyin öncelikle bu işi yapanların büyük kısmının şirketi yok ve burada devletin çok ciddi bir vergi kaybı var. Bunun dışında bu ticareti yapanların sosyal medya hesaplarından başka takip edilebilirlikleri yok. Çünkü birçoğunun suya iniş yaptıkları alanda herhangi bir sisteme kayıtlı kayıkhaneleri bulunmamakta. Bu da takip edilebilirliklerini zorlaştırıyor. Çünkü bu boardlar şişirilebilir ve depolama zorluğu olmayan ekipmanlar. Fakat bu durum çok büyük bir güvenlik zafiyetini de ortaya çıkarıyor. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki şişirilebilir boardlar aslında bireysel kullanıcılar için hobi amaçlı tasarlanmış ve kullanım şartları da buna göre belirlenmiştir. Yani haftanın her günü, birçok kişinin kullandığı kiralama, eğitim, tur gibi yoğun faaliyetler için dizayn edilmemişlerdir” sözlerine yer verdi. 

Subpoard Araç

“SUPLARIN DEPOLANDIĞI ARAÇLAR TEHLİKE SAÇIYOR" 

Boardların aşırı sıcakta, uzun süreli kullanımlarda, özellikle sürekli şişik vaziyette kullanılırsa infilak edebileceğine dikkat çeken Orkun Küçükemiroğlu, “Bu durum deniz üzerinde veya karada da olabilir. Ayrıca ticari faaliyet yapanların bu ekipmanları şişik vaziyette Beach Park otoparkında panelvan araçlar içinde depoladıklarını gözlemliyoruz. Güneşin altında sürekli hareketsiz kalan araçların iç sıcaklıkları, açık havaya göre daha fazla yükseliyor ve bir aracın içinde 10-15 tane board var. Bunlardan birinin sıcaklık etkisi ile infilak etmesi ve oluşan basınçla bütün boardların patlaması maalesef çevredeki araç ve insanlara ciddi zararlar verip, üzücü durumlar oluşturabilir” ifadelerini kullandı. 

“CAN YELEĞİ GİYİLMİYOR" 

Orkun Küçükemiroğlu, uyarılarını şöyle sürdürdü:

“Bunun dışında bu araçların hareket etmemesi ve sürekli olduğu yerde kalması beach park gibi yaz aylarında otopark sıkıntısı olan bir yerde başka bir sorunu da doğuruyor. Bunlara ek olarak ticari su üstü spor faaliyetlerinde can yeleği giyilmesi zorunlu olmasına rağmen bu kurala da uyulmuyor. Bu faaliyetlere katılımcılara güvenlik amaçlı eşlik edecek arkadan motorlu bot veya arkası sedyeli jet ski bulundurulması da önemli bir husus. Katılımcılara yapılması gereken 3’üncü şahıs mali mesuliyet ve kaza sigortalarının da bir an önce devreye girmesi sporun güvenli ve sürdürülebilir bir ortamda gelişmesini sağlayacak. Yakın gelecekte olimpik bir branş olacağı bilinen kürek sörfünde, ülke ve şehir olarak sahip olduğumuz coğrafik avantajlar bizi başarılı kılacaktır.”

Kaynak: ANTALYA KÖRFEZ GAZETESİ-ERTUĞRUL GÜN