Konya'nın tescilli çileği ilçe halkının önemli geçim kaynağı oldu. Çilek üretiminden elde edilen kazancı duyanlar büyükşehirlerden köylere tekrar geri dönmeye başladı. 

KONYA’NIN O İLÇESİNDE ÇİLEK ÜRETİMİ KAZANÇ KAPISI OLDU

Konya'nın Hüyük ilçesinde yıllar önce deneme amaçlı olarak dikilen coğrafi tescil belgeli çilek, ilçe halkına önemli kazanç sağlıyor. Konya'ya 90 kilometre uzaklıkta Hüyük ilçesinde yaşayanlar, çilek üretimiyle ekonomiye katkı sağlıyor. Yaklaşık 15 yıl önce dar bir alanda ekimi yapılan coğrafi tescil belgeli çilek, zamanla ekim alanlarının genişlemesiyle ciddi bir de istihdam kapısı oluşturdu. İlçe Tarım Müdürlüğünün verilerine göre geçen yıl üretilen 40 bin ton çileğin bir kısmı yurt içinde tüketilirken, bir kısmı da ihraç ediliyor.

HÜYÜK’TE 40 BİN TON ÇİLEK ÜRETİLDİ 

Konya Hüyük’te 10 bin hektar alanda çilek ekimi yapıldığını belirten Hüyük Organik Çilek Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Bilgi, “Tarlada çileğin kilosunun 30-35 liraya çıktı. Geçen yıl 40 bin ton üretim yaptık. Toplanan çileğin bir bölümü sofralık, bir bölümü de fabrikalara verilen çilek. Çilek yurt içinde daha çok İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Afyonkarahisar, Uşak, Kütahya'ya gönderilir. Yurt dışına ise Romanya, Maldivler, Katar, Dubai ve Türk Cumhuriyetlerine ihraç ediyoruz" dedi. 

KAZANCI DUYAN KÖYE DÖNÜYOR

Ekonomik sıkıntılar nedeniyle büyükşehirlere göç edenlerin çilek üretiminden elde edilen kazancı duyarak köylere geri dönmeye başladığını da aktaran Bilgi, “Şu anda ilçemizin nüfusu 16 bin. Köyden şehre göçümüz durdu, göçü tersine döndürdük. Büyük şehirlere gidenlerden geri dönüp bu işi yapanların sayısı fazlalaştı. Bu yılki üretim hedefimiz 50 bin ton. Cazip olduğu için ekim dikim fazlalaşıyor. İlçe Tarım Müdürlüğü, Çilek Üreticileri Birliği, Ziraat Odası olarak çalışan işçilere 600 lira gündelik işçi ücretini belirledik” diye konuştu. 

KÖYLÜLER ÇİLEK ÜRETİMİNDEN MEMNUN

Doğup büyüdüğü ilçeye dönerek 3 yıl önce tarlasında çilek ekimine başlayan Ali Çetin, işinden ve gelirinden oldukça memnun olduğunu anlattı. Çetin, "Şehirde telefonculuk yapıyordum, dükkanımı kapattım buraya geldim. Yılda dekar başına 4-5 ton ürün alıyoruz. Yarı yarıya kazancımız var. Dekar başına yılda ortalama 200 bin lira kazanıyoruz" derken çilek ihracatçısı Sıraç Orhan, "Yılda 5 bin ton ürün alıyoruz. Bunun 500 tonunu ihraç ediyoruz. Kara yoluyla Romanya, Gürcistan ve Kazakistan'a gönderiyoruz, hava yoluyla da Dubai ve Maldivler'e gönderiyoruz" ifadelerini kullandı. 
 

Kaynak: AA