Kurban Bayramı'nda lezzetli bir kavurma yemek isteyen binlerce vatandaş, bu tarifi sofralarında uygulamaya başladı. İşte kavurma yapmanın püf noktaları...

KOLAY VE ZAHMETSİZ PİŞİRİM

Gündelik hayatta kavurma için en çok tercih edilen et kuzu etidir. Ancak söz konusu Kurban Bayramı olduğunda kavurmanızı farklı etlerden de  de yapabilirsiniz. Çünkü kuzu eti, koyun eti, dana eti taze olduğu için pişirmesi de bir o kadar kolay ve zahmetsiz olacak.

FARKLI ETLER FARKLI USÜLLER

Etlerin farklı çeşitlerde olması farklı pişirme ilkelerini uygulamayı gerektirir. Koyun etinden kavurma yapılırken daha çok kendi yağında, çok kızgın ateşte pişirebilirsiniz. Dana etini ise yeteri kadar su ve yağ ekleyerek uzun sure pişirmeniz gerekir.

ETİN YAĞINI KESMEYİN

Kavurma yaparken "lezzet" kriterinin yerinde olması için kullanılacak etin biraz yağlı olması gereklidir. Bu sebeple kurban eti temizlerken tüm yağı kesmemenizde fayda var.

DANA ETİNİN DEZAVANTAJI

Kavurma yapılırken dana eti tercih edilmesi durumunda pişmesi ve yumuşak olması, koyun etine göre ekstra zaman ve zahmet gerektirir.

BAHARATLARI EN SON EKLEYİN

Kurban Bayramı'nın en önemli lezzeti kavurma yapılırken etlerin sert olmaması için içerisine tuz ve baharatların en son eklenmesi gerekir.

İSTEDİĞİNİZ YUMUŞAKLIK İÇİN

Kavurma pişirme sırasında istenilen yumuşaklığın elde edilmesi için kurbanın kesildiği gün değil, en azından 1 gün dolapta beklemiş etin kavurma olması halinde istenilen yumuşaklık elde edilebilir. 

ETLERİ MUTLAKA MÜHÜRLEYİN 

İç yağı erittikten sonra etleri önce kızgın ateş sonra orta ateşte mühürleyin. Etlerin mühürlenmesi halinde daha yumuşak ve lezzetli olduğunu göreceksiniz.

DAMAK TADINA UYGUN KAVURMA TARİFİ 

İlk olarak etlerin bol sudan geçirilerek, içerisinde bulunan yoğun kandan arındırılması gerekir. Daha sonra kuyruk yağını ve etleri doğrayın. Eğer pişirme yönteminde düdüklü tencere kullanacaksanız etleri ve kuyruk yağını tencerenin içerisine atın. Bu aşamada düdüklü tencerenin içerisine su konulmaması gerekir. Eti kendi suyu ile pişirmek en lezzetli kıvamı verecektir. 40 veya 45 dakika sonra düdüklü tencerenin kapağını açarak etleri bir tavaya boşaltın. Daha sonra yapılan pişirme yöntemlerinde etleri tavada kavurabilirsiniz.

Muhabir: DUYGU TEKİN