Doğru saklama yöntemleri ile kurban etinin lezzetini ve besin değerini koruyarak uzun süre muhafaza edebilirsiniz. Bu hem hijyen hem de yemeklerdeki tat açısından önem arz eder. Peki, kurban eti nasıl saklanmalı? İşte sizin için araştırdıklarımız…

Kurban Eti Nasil Saklanir 2

Kurban Eti Nasıl Saklanır?

Kurban eti kesildikten sonra hemen pişirilmemelidir. Lezzetini arttırmak için en az 12 saat dinlendirilmesi önerilir. Uzun süre saklanmayacak etlerde etin sıcaklığını düşürmek için ilk 4-5 saat buzdolabında bekletilmelidir. Uygun boyutlarda kesilmeli ve hava almayacak poşetlere konulmalıdır. Buzdolabının normal kısmında en fazla 5-6 gün saklanabilir.

Uzun süre saklanacak etler için de daha uzun saklamak için dondurucu kullanılmalıdır. Birkaç gün içinde dondurucuya konulmayan etler bozulmaya başlar. Dondurucuda 6-8 aya kadar saklanabilir. Kıyma ise diğer etlere göre daha çabuk bozulur, buzdolabında en fazla 3 gün saklanmalıdır. Porsiyonlara ayırıp streç film ile kapatılabilir. Buzlukta 4 aya kadar muhafaza edilebilir.

Kurban Eti Ne Kadar Bekletilir?

Kurban eti nasıl saklanır sorusu ile beraber akıllara gelen bir başka konu da bekleme süresidir. Eti taze tutmak için doğru saklama yöntemlerini uygulamak gerekir. Bu yüzden oda sıcaklığında en fazla 4-5 saat bekletmek mümkündür. Bu süre zarfında etinizi güneş görmeyen, serin bir ortamda muhafaza ettiğinizden emin olmalısınız. Aksi takdirde bozulabilir. Peki, buzluklar için durum nedir? Kurban eti nasıl saklanır? Yazımızın devamında…

Kurban Eti Nasil Saklanir 3

Kurban Eti Ne Zaman Buzluğa Konulur?

Eğer lezzetini korumak istiyorsanız kurban eti saklama koşullarına uymanız beklenir. Kurban etini kesip kanını çektikten sonra 1 gece dinlendirmeniz önemlidir. Bu sayede etin kasları gevşer ve daha lezzetli hale gelir.

Dinlenmiş etinizi doğru yöntemlerle pişirebilir veya küçük parçalara ayırıp koruyucu poşetler içinde buzluğa koyabilirsiniz. Buzluğa koymadan önce de eti en az 5 saat dinlendirmelisiniz. Bu sayede etin suyunun geri emilmesi sağlanır ve dondurulduğunda dokusu bozulmaz.

Etleri porsiyonlara ayırmak ve bu şekilde dondurmak daha pratik ve kullanışlı olacaktır. Dondurmadan önce kemikleri ayırmak da mümkündür. Ayrıca buzluğa koymadan önce etlerin iyice soğumasını beklemelisiniz.

Buzluğun derecesi ise en az -18 olmalıdır. Dondurulmuş etleri çözdürdükten sonra tekrar dondurmaktan kaçınmalısınız. Ek olarak vakumlu poşetler de etlerinizi uzun süre taze tutmak için kullanılabilir. Peki, kurban eti buzdolabında kaç gün saklanır?

Kurban Eti Nasil Saklanir 4

Kurban Eti Dolapta Kaç Gün Bekler?

Buzdolabı, oda sıcaklığı ve dondurucu gibi farklı ortamlarda etin dayanma süresi değişmektedir. Kurban etini oda sıcaklığında en fazla 5 saat saklayabilirsiniz. Bu süre zarfında etin bozulmaması için serin ve gölgeli bir yerde muhafaza edilmesi gerekir. Dinlenmiş etleri buzdolabı poşetlerine veya kaplara koyarak hava almayacak şekilde kapatılmalıdır. Buzdolabının en soğuk kısmına (alt raflar) yerleştirmelisiniz. Dolapta saklanan kurban eti 3-4 güne kadar tazeliğini koruyabilir.

Dinen Kurban Eti Ne Kadar Sürede Tüketilmeli?

Kurban eti nasıl saklanır sorusundan sonra merak edilen bir diğer konu da etin ne kadar sürede tüketilmesi gerektiğidir. Kurban eti tüketimi ile ilgili herhangi bir dini hüküm bulunmamaktadır. Bu konuda İslam'da belirli bir süre sınırı veya zorunluluk emredilmemiştir. Ancak Hz. Muhammed kurban etinin nasıl değerlendirileceği konusunda bazı tavsiyelerde bulunmuştur.

Hz. Muhammed’in tavsiyeleri şu şekildedir:

  • “Hz. Peygamber (s.a.s.), kurban etinin üçe taksim edilip bir bölümünün kurban kesemeyen yoksullara dağıtılmasını, bir bölümünün akraba, tanıdık ve komşularla paylaşılmasını, bir kısmının da evde yenmesini tavsiye etmiştir (Ebû Dâvûd, Dahâyâ, 10). Kurban etinin tamamı evde bırakılabilir (Tahâvî, Şerhu me‘âni’l-âsâr, IV, 185). Ancak durumu iyi olan Müslümanların, toplumda muhtaçların arttığı bir dönemde kurban etlerinin çoğunu hatta tamamını dağıtmaları daha uygun olur. Şâfiî mezhebine göre ise kurban etinden az da olsa fakirlere verilmesi gerekir.”

Kurban Eti Nasil Saklanir 5

Kurbandan Kurbana Et Kalırsa Ne Olur Diyanet

Kurban etinin en müstehap olan paylaşımı üçe bölmektir. Buna göre maddi durumu iyi olmayan ve et ihtiyacı çeken kişilere dağıtmak, misafirlere ikram etmek, ailenin ve çocukların gıda ihtiyacını karşılamak için kullanılabilir. Eğer kişinin ailesi kalabalık ise ve Kurban bayramı dışında et alma imkanı yoksa kurban etinin tamamını veya çoğunu evde bırakması da caizdir. Bu durumda etin hemen tüketilmesi veya bir yıl içerisinde yavaş yavaş tüketilmesi herhangi bir sakınca oluşturmaz ve helaldir.

Bu yazımızda kurban eti nasıl saklanır sorusunun cevabını tüm detaylarıyla sizin için araştırdık

Muhabir: Haber Merkezi