Ülkemizde gelmiş geçmiş en başarılı diziler arasında yer alan Kurtlar Vadisi final bölümünün üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala konuşulmaya devam ediyor. Sosyal medyada hala Kurtlar Vadisi hakkında sık sık paylaşımlar yapılıyor.

Diziyle ilgili en çok merak edilen konuların başında Kurtlar Vadisi karakterleri gerçek hayatta kimi temsil ediyor sorusu geliyor. Bu sorunun cevabını ve daha fazlasını sizler için araştırdık.

Kurtlar Vadisi Karakterleri Gerçek Hayatta Kimi Temsil Ediyor?

İlk bölümü 15 Ocak 2003 tarihinde Show TV’de yayınlanan Kurtlar Vadisi dizisi zaman içinde televizyon tarihimizin efsane yapımları arasına girdi. Kurtlar Vadisi, Kurtlar Vadisi Terör ve Kurtlar Vadisi Pusu adlarıyla ekranlara gelen dizinin toplamda 399 bölümü izleyicilerle buluştu.

"Bu bir mafya dizisidir" sloganıyla tanıtılan dizi derin devlet ve mafya ilişkisini ortaya koyuyor ve hemen her kesimden izleyicinin ilgisini çekiyor. Dizinin final bölümünün ardından uzun bir süre geçse de sosyal medyada hala sık sık konuşulmaya devam ediliyor ve hakkında birçok soru soruluyor.

Bu soruların başında ise Kurtlar Vadisi karakterleri gerçek hayatta kimi temsil ediyor sorusu geliyor. Kurtlar Vadisi karakterleri ve gerçek hayatta temsil ettikleri kişileri derledik...

Kurtlar Vadisi Gercek Hayatta Kimi Temsil Ediyor 2

Polat Alemdar

Kurtlar Vadisi karakterleri gerçek hayatta kimi temsil ediyor listemizin ilk sırasında Polat Alemdar var. Necati Şaşmaz’ın canlandırdığı Polat Alemdar, Kurtlar Vadisi’nin ana karakteridir. Dizi ülkesi adına çalışan vatansever bir istihbaratçıdır.

Gerçekte hayatta Susurluk Skandalı’yla hatırlanan Abdullah Çatlı’yı temsil ettiği yönünde iddialar olsa da bu konuda herhangi bir açıklama yapılmadı. Abdullah Çatlı, özellikle 1970’li yıllardan itibaren derin devletin önde gelen isimlerinden biriydi.

Kurtlar Vadisi Gercek Hayatta Kimi Temsil Ediyor 3

Süleyman Çakır

Oktay Kaynarca’nın hayat verdiği Süleyman Çakır, Polat Alemdar en yakın dostudur. Süleyman Çakır karakterinin ünlü mafya lideri Alaattin Çakıcı’dan esinlenildiği sık sık dile getiriliyor.

Kurtlar Vadisi Gercek Hayatta Kimi Temsil Ediyor 4

Memati

Gürkan Uygun’un canlandırdığı Memati karakteri, Alaattin Çakıcı’nın korumalığını yapan Muradi Güler’i temsil ettiği iddia edilir.

Kurtlar Vadisi Gercek Hayatta Kimi Temsil Ediyor 5

Abdülhey

Polat Alemdar’ın yakın arkadaşı olan Abdülhey, dizide Kenan Çoban tarafından canlandırılıyor. Gerçek hayattaki karşılığı Drej Ali olarak bilinen mafya lideri Ali Yasak olduğu konuşulmaktadır.

Kurtlar Vadisi Gercek Hayatta Kimi Temsil Ediyor 6

Kara

Hakan Boyav’ın hayat verdiği Kara karakteri hayatının büyük bir kısmını dağlarda düşman peşinde geçirdi. Ayrıca birçok faili meçhul cinayete karıştı. Kara’nın Yeşil kod adıyla bilinen ve yıllardır kayıp olan Mahmut Yıldırım olduğu düşünülüyor.

Kurtlar Vadisi Gercek Hayatta Kimi Temsil Ediyor 7

Laz Ziya

Dizide İstemi Betil’in canlandırdığı Laz Ziya, Kurtlar Konseyi’nin en önemli üyelerinden birisi ve konseyin silah ticaretini yönetiyor. Laz Ziya, gerçek hayatta Trabzonlu ünlü mafya lideri Dündar Kılıç’ı temsil ettiği düşünülür. İkisi de Trabzon’un Sürmene ilçesinde dünyaya gelmiştir.

Kurtlar Vadisi Gercek Hayatta Kimi Temsil Ediyor 8

Mehmet Karahanlı

Kurtlar Vadisi karakterleri gerçek hayatta kimi temsil ediyor listemizin yedinci sırasında dizinin en önemli karakterlerinden biri olan Mehmet Karahanlı var. Zafer Ergin’in canlandırdığı Mehmet Karahanlı dizide Kurtlar Konseyi’nin lideridir. Ortadoğu’daki en büyük barondur. Genç yaşlardayken istihbarat olarak eğitilmiştir.

Gerçek hayatta kim olduğuna yönelik kesin bir fikir birliğine varılamamıştır. Tuncay Özilhan veya Rahmi Koç olduğu yönünde iddialar bulunuyor. Ünlü mafya lideri Sedat Peker ise Mehmet Karahanlı’nın İnan Kıraç olduğunu dile getirdiği iddialarda bulunmuştur.

Kurtlar Vadisi Gercek Hayatta Kimi Temsil Ediyor 9

İplikçi Nedim

Dizide İsmail İncekara tarafından canlandırılan İplikçi Nedim’in tam adı Nedim Malik’tir. Tekstil şirketi sahibi olarak bilinse de aslında İstanbul’un en büyük tefecisidir.

İplikçi Nedim’in gerçek hayattaki karşılığı Yahudi asıllı Türk iş insanı ve tefeci Nesim Malki’dir.

Kurtlar Vadisi Gercek Hayatta Kimi Temsil Ediyor 10

Pala

Yüksel Arıcı’nın canlandırdığı Pala karakteri dizide hiç çıkarmadığı güneş gözlükleriyle öne çıkıyor. İstihbaratçı olarak Kuzey Irak ve Suriye’de uzun yıllar görev yaptı. Pala karakterinin gerçekte kimi temsil ettiğine yönelik çeşitli iddialar var. Korkut Eken, Cem Ersever veya Tarık Ümit’ten esinlenildiği düşünülüyor.

Kurt Vadisi senaristleri ise bu konuda bir açıklama yaparak bazı karakterlerin tek bir kişiden değil birkaç farklı kişiden esinlenilerek oluşturulduğunu dile getirdi.

Kurtlar Vadisi Gercek Hayatta Kimi Temsil Ediyor 11

Kılıç

Mehmet Karahanlı’nın sağ kolu olan Kılıç karakterine Attila Olgaç hayat veriyor. Gerçekte mafya lideri Nihat Akgün’ü temsil ettiği düşünülüyor.

Kurtlar Vadisi Gercek Hayatta Kimi Temsil Ediyor 12,

Hüsrev Ağa

Kurtlar Konseyi’nin üyelerinden biri olan Hüsrev Ağa’yı dizide Baykal Saran canlandırıyor. Hüsrev Ağa gerçek hayatta uyuşturucu ve silah kaçakçısı Abuzer Uğurlu’dur.

Kurtlar Vadisi Gercek Hayatta Kimi Temsil Ediyor 13

Aslan Akbey

Selçuk Yöntem’in canlandırdığı Aslan Akbey’in asıl adı Abbas Ustaoğlu’dur. İstihbarat teşkilatının başkanlığını ve Polat Alemdar’ın akıl hocalığını yapıyor. Aslan Akbey’in gerçek hayattaki karşılığı ünlü istihbaratçı Hiram Abas’tır. İkisinin de öldürülme şekli aynıdır.

Kurtlar Vadisi karakterleri gerçek hayatta kimi temsil ediyor sorusunu sizler için yanıtladık.

Muhabir: Vildan Özkan