Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) 2023-2024 eğitim ve öğretim yılı yurt başvuru sonuçları açıklandı. Öğrenciler, e-devlet üzerinden başvuru sonucunu öğrenebilecek. YURTKUR'a bağlı yurtlara yerleşmeye hak kazanan öğrenciler, belirtilen tarihlerde https://www.turkiye.gov.tr/" adresinden kayıtlarını yaptırabilecek. Öğrenciler ayrıca kazandıkları yurda giderek şahsen de kayıt olabilecek. Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, "İlk aşamada, yüzde 87'lik bir yerleştirme oranı ile yeni bir rekora imza attık. Bugüne kadarki en yüksek talebi almış olmamıza rağmen; tarihimizin en yüksek yerleştirme oranına ulaştık" dedi.

BİR MİLYON YATAK KAPASİTESİNE ULAŞACAĞIZ

Başvuruların 12 kamu kurumu tarafından dijital olarak analiz edildiğini belirten Bakan Bak,

"Titizlik ve hassasiyetle gerçekleştirilen yerleştirme sürecinde, başvurusu geçerli sayılan öğrencilerimizi; gelir, başarı ve sosyal durum kriterlerini esas alarak değerlendirdik ve buna göre dijital ortamda bir puanlama sırası oluşturduk. Bu sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula en yakın yurda olmak üzere yerleştiler. Yurt kapasitemiz, geçtiğimiz yıla oranla artış gösterdi. An itibarıyla 81 il, 260 ilçe ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) olmak üzere 822 yurt ve toplam 950 bin yatak kapasitesi ile gençlerimizin hizmetindeyiz. Yapımı hızla devam eden yurtlarımız var; onların kısa süre içerisinde tamamlanacağı bilgisini de buradan paylaşmak istiyorum. Böylece kısa zaman içerisinde 1 milyon yatak kapasitesi hedefimize ulaşmış olacağız" dedi.

YÜZDE 87'LİK YERLEŞTİRME ORANI

2023-2024 yılı yurt başvuruları 'ilk yerleştirme' oranını açıklayan Bak,

"İlk aşamada, yüzde 87'lik bir yerleştirme oranı ile yeni bir rekora imza attık. Bugüne kadarki en yüksek talebi almış olmamıza rağmen, tarihimizin en yüksek yerleştirme oranına ulaştık. Öğrencilerimiz ve ailelerimiz sonuçlara e-devlet üzerinden ulaşabilirler." dedi.

Bakan Bak,

"Yedek yerleştirmelerimiz hızla devam edecek. Pazartesi ve perşembe günleri olmak üzere haftada iki gün yedek yerleştirme sonuçlarını açıklayacağız. Öğrencilerimiz bu sonuçları da yine e-devlet üzerinden takip edebilirler. Çok kısa süre içerisinde de kalan öğrencilerimizin tamamını yerleştirmiş olacağız" diye konuştu.

ÜÇ İLDE YERLEŞTİRME YAPILMADI

Yapılan açıklamaya göre; depremden etkilenen öğrencilerin tümü öncelikli gruba dahil edilerek ederek yurtlara yerleştirildi. 2023-2024 eğitim öğretim yılında çevrimiçi eğitim yapılacak olan Adıyaman, Hatay ve Kahramanmaraş illerinde ise yerleştirme yapılmadığı bilgisi verildi. Bu illerde yüz yüze eğitim görecek öğrencilerin ise durumlarını belgelendirmeleri şartıyla Bakanlığın belirleyeceği yurtlarda kalacağı belirtildi.