Alanya’da vatandaşlar onları görebilmek için uzun kuyruklar oluşturdu Alanya’da vatandaşlar onları görebilmek için uzun kuyruklar oluşturdu

Dövizdeki dalgalanmalar ve Brent petrol fiyatlarındaki düşüşlerle birlikte vatandaşlar benzin, motorin ve LPG (Otogaz) fiyatlarını merak ediyor. İşte mazot, benzin ve LPG fiyatlarındaki son durum ve yaşanacak gelişmeler…

YARIN GECE YARISINDAN İTİBAREN LPG’DE İNDİRİM OLACAK 

Döviz kurunda yaşanan dalgalanmaların sütüne bir de petrolde yaşanan hareketlilikler eklenince benzin fiyatları ya iniyor ya da yükseliyor. 
Akaryakıt sektörü kaynaklarının aktardığına göre,  yarın gece yarısından itibaren LPG’nin litre fiyatına 1 lira 64 kuruş indirim gelecek.

GÜNCEL BENZİN-MOTORİN (MAZOT) FİYATLARI

1 Mayıs 2024 güncel akaryakıt pompa fiyatlarına göre;

Antalya’da motorin litre fiyatı 42,75 liradan satılıyor.

Benzinin litresi ise ortalama 45,28 liradan satılıyor.

BENZİN-MOTORİN (MAZOT) FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Ülkemizde benzin ve motorin (mazot) fiyatları hesaplanırken Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenerek KDV hariç rafineri satış fiyatı tespit ediliyor. 

Gümrüksüz rafineri fiyatı hesaplanırken Akdeniz ile İtalya piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takip ediliyor ve belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatına ulaşılıyor.  


 

Muhabir: TAHSİN CAN ÖNALP