Antalya’da görüldü! Hem fare hem kanguru Antalya’da görüldü! Hem fare hem kanguru

CHP Antalya Milletvekili Aliye Coşar, Manavgat’ta meydana gelen şiddetli dolu yağışı nedeniyle ürünleri zarar gören çiftçilerin durumunu TBMM gündemine taşıdı. 

MANAVGAT'TA ÇİFTÇİLERİN ZARARI BÜYÜK 

CHP Antalya Milletvekili Aliye Coşar, Manavgat’ta meydana gelen şiddetli dolu yağışı nedeniyle ürünleri zarar gören çiftçilerin durumunu TBMM gündemine taşıdı. Verdiği soru önergesi sonrası açıklama yapan Coşar, Manavgat’ın Belenobası, Saraçlı, Gebece Mahallelerinde etkili olan dolu yağışı nedeniyle çiftçilerin ekinleri, zeytin ağaçları, keçiboynuzu ve karpuzlarının olduğu ekili alanları zarar gördüğünü ve çiftçinin ürününün kullanılamaz duruma geldiğini ifade etti.

"ÇİFTÇİMİZİN BORÇLARI ERTELENMELİ"

TARSİM kapsamında olan çiftçilerin zararının giderileceğini ancak yörede TARSİM’li olmayan çiftçinin de bir yıllık emeğinin yok olduğunu vurgulayan Coşar, "Bu çiftçilerimizin de zararları giderilmedir. Ayrıca çiftçimizin kredi ve sigorta prim borçları da ertelenmelidir" şeklinde talepte bulundu . Coşar ayrıca şu sözlerle AK Parti Hükümetine yüklendi:

"Tarımsal üretimin her geçen gün düştüğü, girdi maliyetlerinin sürekli arttığı bir ortamda sürdürülebilir bir tarım politikasından yoksun AKP iktidarının en azından mevcut üreticinin yaşadığı doğal afetler sonrası karşılıksız yardımların önünü açması gereklidir.”

CHP Antalya Milletvekili Coşar'ın Meclis'e verdiği önergede şu ifadeler yer aldı:

  • Manavgat ilçemizde yaşanan dolu yağışından etkilenen çiftçi sayısı ve zarar gören tarımsal alan sayısı nedir?

  • Zarar gören tarımsal alanların kaçı TARSİM kapsamındadır? TARSİM kapsamında olmayan alan nedir?

  • TARSİM’i olmayan üreticilerimizin de zararının giderilmesine yönelik bir çalışma yapılacak mıdır?

  • Yaşanan dolu yağışı nedeniyle zarar gören üreticilerin kullandıkları kredi ve vergi borçları ödemelerinin ertelenmesine yönelik bir çalışma yapılacak mıdır?

  • Zarar gören üreticilerin yeniden üretime başlaması için sıfır faiz imkânı ile kredi kullanmalarına imkân sağlanmasına yönelik çalışmanız var mıdır?   

Muhabir: HANDE TURAN KUMAŞ