Manavgat Belediyesi ve Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, '100. yılda Cumhuriyet' temasıyla düzenledikleri 4. Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu’na ev sahipliği yaptı. Makedonya, Arnavutluk, İran, Belarus, Mısır, Bulgaristan ve Türkiye'den sanatçıların katıldığı etkinlikte, sanatın birleştirici gücüyle toplumu buluşturmayı hedefliyor.

IRMAK KENARINDA HEYKEL ÇALIŞMALARI

Açılış töreninde CHP Antalya Milletvekili Aliye Coşar, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, fakülte dekanları ve diğer önemli isimler bir araya geldi. Katılımcı sanatçılar, Manavgat Irmağı kenarında bir ay boyunca heykel çalışmalarını gerçekleştirecek. Ortaya çıkan eserler, Manavgat Belediyesi tarafından kentin farklı noktalarında sergilenecek.

SANAT VE CUMHURİYET 

 Manavgat Belediyesi ve Akdeniz Üniversitesi iş birliğiyle, kentin tarihi ve kültürel dokusuyla bütünleşmiş, toplumla iç içe kalıcı eserler ortaya koyma amaçladıklarını söyleyen,  Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sibel Paşaoğlu,

Bu kıymetli organizasyonun gerçekleştirilmesiyle birlikte Cumhuriyetimizin 100. yılına gururla sahip çıkıyoruz. Manavgat Belediyesi çatısı altında Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi iş birliğiyle düzenlediğimiz bu ortak projemizin amacı nefes alan, kentin eşsiz tarihi ve kültürel dokusuyla bütünleşmiş, toplumla iç içe kalıcı eserler ortaya koymaktır. Bu önemli uluslararası sempozyum neticesinde ortaya çıkacak olan sanat eserlerinin tamamlanmasıyla kuruluşumuzun 25'inci yılını kutlayan bizlerin rektörlük olarak ilk adımını atmış oluyoruz. Manavgat 4. Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu içlerinde Cumhuriyet ve sanat alanındaki ilklerden plastik sanatlara, Cumhuriyet ve müzikten 8 Mart haftası için düşündüğümüz Cumhuriyet ve kadına, nevruza, 19 Mayıs'a, Cumhuriyet ve gençlik gibi alt başlıklar altında güncel temalara değineceğiz. Eğitim öğretim faaliyetlerimizin yanı sıra Cumhuriyetimizin 100. yılı ve üniversitemizin kuruluşunun 25. yılında her birine ayrı önem ve anlam yüklediğimiz bu projelerimizi siz sanatseverlerle buluşturmayı arzu ediyoruz. Sayın Rektörümüze ve Manavgat Belediye Başkanımız Sayın Şükrü Sözen'e sanata ve sanatçıya verdikleri katkı ve değerden dolayı teşekkür ediyoruz" dedi.

"SANAT, KENTİ BESLİYOR"

 Öte yandan etkinliğin, kente sanatsal gelişimine katkı sağladığını söyleyen Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen,

 Manavgat'ımız dünyanın en güzel kentlerinden bir tanesi. Gelişen, eksiklerini tamamlayan, noksanlıklarının farkında olan ve bu bağlamda yapıcı sosyal, kültürel ve sportif olarak her türlü adımı atmaya ve bununla ilgili heyecan duyan en üst ölçekte tutan bir kent. Hepimizin ortak hedefi ve görevi bu kenttin enerjisini en üst seviyede tutabilmek. Yaşamak zorunda olunan değil, yaşamaktan keyif ve mutluluk duyulan bir kent haline girmek. Büyük mesafe kaydettik fakat noksanlıklarımız var. Tamamlamak için de büyük çaba sarf ediyoruz. Bu etkinlik bize çok şey kazandırıyor. Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ümüzün de dediği gibi 'Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından birisi kopmuş demektir'. Sanata önem veren kentin ileriye bakışı ve hayalleri vardır. Çünkü sanat, hayal, ufuk, sevgi, kardeşlik, hoşgörü ve barış işidir. Bu vesile ile sanatın birleştirici gücüyle kenti buluşturabildiğimiz takdirde kent olma kriterlerinden bazılarını tamamlamış oluyoruz. Bu etkinliğimizin Cumhuriyet'imizin 100. yılına denk gelmesi çok anlamlı ve temamız Cumhuriyet. Bu da bizi heyecanlandırıyor ve mutlu ediyor" diye konuştu.