Ticari taksiler ve Martı TAG arasındaki o çekişmeye Reklam Kurulu müdahalesi geldi. Söz konusu müdahale taksicileri sevindirirken Martı TAG’ın kurucusu Oğuz Alper Öktem’i şok etti.   

ŞOFÖRLERİN GİRİŞİMLERİ SONUÇ VERDİ

Aylardır yük ve insan taşımacılığı sektöründeki korsan olarak adlandırılan platformlara yönelik mücadelede eden ticari taksilerin çabaları meyvelerini vermeye başladı. Reklam Kurulu tarafından “Paylaşımlı taşımacılık” adı verilen ve korsan olarak nitelendirilen Martı TAG’a yönelik reklamları durdurma cezası verildi. 

Antalya Korsan Taksi

REKLAM KURULU KARARINI VERDİ

Reklam Kurulu, ilgili korsan taşımacılık platformlarının reklamlarında yer verilen güvenli yolculuk vaatlerinin ispatlanmadığı, söz konusu tanıtımların tüketici nezdinde yanıltıcı ve aldatıcı nitelik arz ettiği değerlendirildiğini belirtilerek Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin ilgili maddeleri uyarınca ve 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hükümlerine aykırı olduğu vurgulanarak reklam veren Martı İleri Teknoloji A.Ş. hakkında reklamları durdurma cezasına karar verdi.

Taksi Konvoyu Antalya

ANTALYA-ANKARA ARASI MEKİK DOKUDULAR

Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Ali Alkan yük ve yolcu taşımacılığı sektörünün kabusu haline gelen korsan platformlarla mücadeleye yönelik aylardır büyük çaba harcıyordu. Yasa dışı uygulamayla mücadeleye yönelik Alkan, Ankara’yı mesken tutmuş, konunun muhatabı olan bürokrasi ve hükümet kanadında çıkmadık makam çalmadık kapı bırakmamıştı. Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan Ulaştırma Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne, Ticaret Bakanlığı’ndan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na kadar her makama, esnafın yaşadığı sorunu ileten Alkan son olarak Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’u ziyaret etmişti. 

Whatsapp Image 2024 07 03 At 06.

“MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK”

Reklam Kurulu’nun kararını değerlendiren Alkan, “Çalışmalar meyvelerini vermeye başladı. Reklam Kurulu’nun aldığı bu karar sektörümüzün uğrayacağı zararların önüne geçilmesi açısından umut ve memnuniyet verici. Ancak bu bir sonuç değil aksine bir başlangıç. Sektörümüzü korumak ve esnafımızın ekmeğine taş koyan bu tür korsan uygulamaların tamamen ortadan kaldırılmasına kadar mücadelemiz devam edecek” dedi.
 

Muhabir: VELİ AKOĞLU