Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan’dan boşalan Merkez Bankası Başkanlığı'na Fatih Karahan atandı. Karar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzası ile Resmi Gazete'de yayınlandı. Karahan, Kasım 2022’de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’na atamıştı. 

Elini hızlı tutan ucuza alıyor… Ramazan’da zam var! Elini hızlı tutan ucuza alıyor… Ramazan’da zam var!

HAFİZE GAYE ERKAN TARTIŞMANIN ORTASINDA KALDI

8 Haziran 2023 tarihinde Merkez Bankası Başkanlığı'na atanan Hafize Gaye Erkan, babası Erol Erkan'ın bir banka çalışanını işten çıkarttığı, banka içindeki işleyişe müdahale ettiği ve çeşitli ayrıcalıklar elde ettiği  iddiaları ile tartışılmaya başlanmıştı. Erkan, bu durumun aile bireyleri üzerindeki olumsuz etkilerini gerekçe göstererek istifa ettiğini duyurdu.

ERDOĞAN İMZASI İLE ATAMA YAPILDI

Fatih Karahan’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Merkez Bankası Guvernörlüğüne getirilmesine ilişkin karar Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Hafize Gaye Erkan'ın istifasının tamamen şahsi ve kendi kararı olduğuna dikkat çekerek, "Önerim doğrultusunda yeni atanacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı ve ekibine başarılar diliyorum. Bu çerçevede ekip olarak güçlü işbirliği ve koordinasyon içinde fiyat istikrarı hedefimize emin adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz." demişti. 

Muhabir: VİLDAN ÖZKAN