Türkiye'nin yaş sebze ve meyve üretiminde ilk sıralarda yer alan Mersin'de açıkta çilek hasadı başladı. Mersin'de açık alan çilek üreticiliğinin en fazla yapıldığı bölge olan Silifke'de 20 bin dönüm arazi üzerinde 80 bin ton çilek üretimi gerçekleştiriliyor. 

ÇİLEK FİYATLARINDA REKOR DÜŞÜŞ 

Mersin’deki tarlalarda çilek hasadının başlamasıyla fiyatlarda rekor düşüş yaşandı. Yaklaşık 1 ay öncesinde kadar Mersin’de market ve pazarlarda 120 TL'ye kadar satılan çileğin kilogram fiyatı 50 TL'ye kadar geriledi. Mersin’deki Yüzlerce kadına ekmek kapısı olan çilek hasadı, aynı zamanda üretici için iyi bir gelir kapısı durumunda. Üretilen çilekler Türkiye'nin her tarafına gönderilirken, bazı ülkelere de ihraç ediliyor. 

ÇİLEK ÜRETİMİNDE DÖNÜM BAŞI 5 TON HASAT

Geçen yıl Eylül ayında Mersin’de çilek ekimin yapıldığını belirten işçi çavuşlarından Mevlüt Coşkun, dönüm başına 4-5 ton hasat yapıldığına dikkat çekti. Çoşkun, "Bu ay itibarıyla da hasadını yapmaktayız. Zaten Silifke'miz çileği ile meşhur herkes bilir. Haziran'ın 15'ine kadar çilek hasatımız sürekli devam edecek. Çilek üretiminde dönüm başına sezonda 4-5 ton hasat yapılıyor" dedi. 

ÇİLEK 50-60 LİRADAN SATILIYOR

Mersin'de açıkta çilek hasadına başladıklarını belirten üretici Rukiye Kuz, şu anda çileğin kilosunun 50-60 bandında satıldığını açıkladı. Kuz "Bahçemizi Ağustos ayında hazırladık, Eylül ayında diktik. Diktiğimiz günden itibaren de uğraşıyoruz. Çilek şu anda 50-60 TL'den satılıyor. Bizim yetiştirdiğimiz çilek hem yurt içine hem de yurt dışına gidiyor" ifadelerini kullandı. 


                             
 

Kaynak: İHA