Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer vatandaşlara kritik bir uyarıda bulundu. 

BAŞKAN VAHAP SEÇER VATANDAŞA BÖYLE SESLENDİ 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer sosyal medya hesaplarından seslendiği Mersinlilere, “Doğal olarak havaların ısınmasıyla birlikte su tüketimi arttı. Geçtiğimiz kış mevsiminde Toros Dağları’na yeterli miktarda kar yağışı olmadı. Şu anda terfilerde motorlarımız tam kapasite çalışıyor. Saatte 11 bin metreküp şehre su giriyor ve geldiği gibi bu su tüketiliyor. 2 kat, 2 kat hatta 4 kat ortalama su tüketiminden fazla artış gözlemlediğimiz bölgeler var. Toroslar’da, Yenişehir’de zaman zaman su kesintileri yaşandı. Aldığımız ilave önlemler sayesinde an itibariyle şu anda çok çok muhtelif noktalar dışında herhangi bir su kesintimiz yok” tespitlerini aktardı. 

Mersin Büyükşehir Binası

MERSİN’DE BUNLARA DİKKAT

Başkan Seçer açıklamasının devamında, “Değerli vatandaşlarım, küresel iklim krizi sadece bizim endişe ile baktığımız bir durum değil. Tüm dünyanın mücadele ettiği bir olumsuz tablo. Suyun değerli olduğunu bilmek durumundayız. Önümüzde Kurban Bayramı yaşayacağız. Özellikle bayram döneminde susuzluk yaşamak istemiyorsak lütfen suyu dikkatli kullanalım. Bahçe sulamasında içme suyumuzu lütfen kullanmayınız. Araçlarınızı hortumu takıp suyu ziyan edecek şekilde yıkamayınız. Hortumları takıp sokağı, bahçeyi, terasınızı yıkayıp suyumuzu zayi etmeyiniz. Bunu alışkanlık haline getirmek durumundayız. Yaptığımız yatırımlarla da dönemsel sorunları ortadan kaldıracağız” ifadelerine yer verdi.  

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer

DURUM ÇOK CİDDİ

Yazın gelişiyle su tüketiminin katbekat artış gösterdiği Mersin’de yaşanan su kesintilerinin önüne büyük çapta geçildi; ancak durum hala çok ciddi. Bu noktada kırmızı alarm kodu vererek vatandaşları uyaran Mersin Büyükşehir Belediyesi, yerel yönetimlerce alınan önlemlerin yanı sıra vatandaşların da su kullanımı konusunda dikkatli olması ricasında bulunmuştu. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan önceki açıklamalarda, “"MESKİ Genel Müdürlüğü, kırsalda küresel iklim değişikliği dolayısıyla yaşanan kuraklığın ve merkez ilçelerde nüfus artışıyla beraber rezervler üzerindeki olumsuzluğun etkilerini azaltmak amacıyla Pamukluk İçme Suyu Arıtma Tesisi başta olmak üzere, ilave su kaynaklarını devreye almak için çalışmalarına uzun zamandır yoğun bir şekilde devam etmektedir. Dört merkez ilçemiz ve Tarsus’un içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayan Berdan İçme Suyu Arıtma Tesisi ve İsale Hatları tam kapasite ile çalışmakta, işletmeden kaynaklı arızamız bulunmamakta ve karşılaşılan sorun ise aşırı tüketimden kaynaklanmaktadır. Kuraklığın ve mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklık etkileri ile aşırı su tüketimine bağlı olarak su temininde yaşanan olumsuzlukları azaltabilmek adına su tasarrufu bilinciyle hareket edilmesi büyük önem arz etmektedir. Aşırı tüketime bağlı olarak su depolarındaki rezervlerimiz azalmakta, bu nedenle de zaman zaman kesintiler yaşanabilmektedir” cümlelerine yer verilmişti. 

İçme Suyu 22

Muhabir: VELİ AKOĞLU