Tanju Özcan yabancı öğrencilerin ipini çekecek! "Kim oldukları belli değil..." Tanju Özcan yabancı öğrencilerin ipini çekecek! "Kim oldukları belli değil..."

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Yenişehir ilçesinde yapımı tamamlanan yükseköğretim öğrenci yurdunda incelemelerde bulundu. Gençlik ve Spor Bakanlığının yatırım programı kapsamında, MEÜ Çiftlikköy kampüsünde 41 bin 285 metrekare alanda inşa edilen yurdun binalarını inceleyen Pehlivan, tefrişatı süren binanın tamamlanmasıyla Mersin'de öğrenci barındırma kapasitesinin 18 bine ulaşacağını ifade etti. 

HER TÜRLÜ İHTİYAÇ DÜŞÜNÜLDÜ

İnşa edilen öğrenci yurdunun iki blok olarak planlandığını belirten Pehlivan, şöyle devam etti:

"A blok bin 500 kişi kapasiteli olup, bodrum ve zemin kat hariç olmak üzere 8 kattan oluşuyor ve toplam kapalı alanı ise 47 bin 885 metrekaredir. A blokta, 13’ü engelli odası olmak üzere toplam 503 oda bulunuyor. Ayrıca 235 kişilik konferans salonu ve 504 kişilik yemekhane bunun yanında etüt salonları, çamaşır yıkama ve kurutma alanları yer alıyor. Diğer bloğumuzun toplam kapalı alanı 30 bin 132 metrekaredir. 8’i engelli odası olmak üzere toplam 308 oda bulunuyor. Ayrıca 129 kişilik konferans salonu ve 300 kişilik yemekhane yer almaktadır. Yurtlarımız standartlara uygun odaları geniş, sosyal donatıları muntazam, ortak kullanım alanları son derece titiz şekilde dizayn edilmiş, öğrencilerimizin rahatlıkla barınabileceği odalarla, ortak kullanım alanlarıyla, etüt salonlarıyla, konferans salonlarıyla, yemekhaneleriyle donatılmış durumda." 

"KAPASİTE ARTTIRMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR" 

Vali Pehlivan, ikisi devlet üniversitesi olmak üzere Mersin’de 4 üniversite bulunduğunu vurguladı. Mersin Üniversitesi'nde yaklaşık 45 bin civarında öğrencinin eğitim öğretim hayatlarına devam ettiğini belirten Pehlivan, şunları kaydetti: 

"Diğer bir devlet üniversitemiz olan Tarsus Üniversitesi'nde de öğrenci kapasitesi ve bölümleri günden güne artış göstermektedir. Tarsus'ta yurt kapasitemizi arttırma çalışmalarımız da devam ediyor. Yeni yurt yapımıyla ilgili gerekli duyuruları kamuoyuyla paylaşacağız. Bu projemizi de Gençlik ve Spor Bakanlığımızın yatırım programı çerçevesinde hayata geçireceğiz. Bu ve benzeri yatırımların ilimizde hayata geçmesi konusundaki desteklerinden dolayı başta Cumhurbaşkanımıza ilimiz adına şükranlarımı sunuyorum. Gençlik spor yatırımlarının hayata geçmesindeki desteklerinden dolayı bakanımız başta olmak üzere Gençlik ve Spor Bakanlığımızın bütün birimlerine, Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’ne, Spor Toto Teşkilat Başkanlığına ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum." 
 

Kaynak: İHA