Avusturya maçının kahramanı, milli futbolcu Merih Demiral'ın gol sevincini 'bozkurt' işaretiyle göstermesini 'siyasi parti simgesi' diyerek eleştiren  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Alanya Belediye Meclis üyesi Haydar Uyar'a MHP Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan yanıt verdi. 

BOZKURT AMBLEMİ MÜŞTEREK DEĞER 

2018-2019 sezonunda Alanyaspor'da da oynayan milli futbolcu Merih Demiral'ın Avusturya maçında gol sevincini 'bozkurt' işareti yaparak kutlamasını savunan MHP Milletvekili Abdurrahman Başkan, 'siyasi parti simgesi' görüşüne karşı çıkarak 'bozkurt' amblemini CHP'nin kurucusu Mustrafa Kemal Atatürk'ün de devlet işlerinde ve kişisel eşyalarında kullandığını hatırlattı. CHP Alanya Belediye Meclis Üyesi Haydar Uyar'a tavsiyelerde bulunan Milletvekili Başkan, 'müşterek değer' vurgusu yaptı. 

"MİLLİ HAZİNEMİZİN CEVHERİ"

'Bozkurt' ambleminin anlam ve önemini anlatan MHP Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan, şu ifadeleri kullandı: "Sayın Haydar Uyar’a hatırlatmak isterim ki; Cumhuriyetimizin ve meclis üyesi olduğu partinin de kurucusu olan Gazi Paşa Mustafa Kemal Atatürk'ün kişisel eşyalarından tutun da bastırdığı parada ve devlet kuruluşlarında dahi kullandığı bozkurt amblemleri milli hazinemizin en güzide cevherleri arasındadır. Ayrıca ilk Adalet Bakanımız Mahmut Esat Bozkurt’un soyadı olan Bozkurt'u bizzat kendisinin verdiği de kaynaklarda mevcuttur. Kendisine tavsiyem Türk milletinin müşterek değerlerine mensubiyet şuuruyla sahip çıkması, bu mensubiyet şuurunu kendisinde mevcut değilse de Türk milletinin değerlerine saygı duymasıdır."

Abdurrahman Başkan Bozkurt Işareti

NE OLMUŞTU?

Alanya CHP Meclis Üyesi Haydar Uyar sosyal medyada yaptığı açıklamada, "Bir sporcunun kendisini alkışlayan her türlü siyasi görüşten seyirciye bir partinin siyasi figürü ile cevap vermesi seyirciye saygısızlıktır. Bizler sporcuların siyasi görüşlerini oy verdikleri partileri merak etmiyoruz, onlar bizim ortak değerimizdir. O yüzden hiç bir sporcu siyasi partisini seyircinin gözüne sokmamalıdır" demişti.

Kaynak: HABER MERKEZİ