2019 yerel seçiminde Cumhuriyet Halk Partili Mustafa Geyikçi’nin belediye başkanlığını kazandığı Finike ilçesinde, 2024 yerel seçimleri öncesinde Cumhur İttifakı’nda Kaan Osman Sarıoğlu krizi yaşanıyor. Aday adaylığı başvursu yaptığı AK Parti'nin Finike'de aday çıkarmayarak MHP adayını destekleme kararı alması nedeniyle aday olamayan Kaan Osman Sarıoğlu’nun bağımsız veya farklı bir siyasi partiden belediye başkan adayı olması gündemde. Sarıoğlu, “Finikeli’den aldığım güç ve talimat ile bugünden itibaren Finike Belediye Başkan Adayı olarak çalışmalarıma hızlı bir şekilde başlıyorum” şeklinde açıklama yaptı.

2014 YILINDA BELEDİYE BAŞKANI SEÇİLDİ

2014 yılında Milliyetçi Hareket Partisi’nden belediye başkanı seçilen Kaan Osman Sarıoğlu, göreve balamasından 5 ay sonra AK Parti'ye geçmiş, 2019 yerel seçimlerinde ise AK Parti'nin Finike'de aday çıkarmayarak MHP adayını destekleme kararı alması nedeniyle aday olamamıştı. Yaklaşan 2024 yerel seçimleri öncesinde de aday adaylığı başvursu yaptığı AK Parti'nin yine MHP adayını destekleme kararı alması sebebiyle bir kez daha aday gösterilmeyen Sarıoğlu, belediye başkan adaylığını sosyal medya hesabından açıkladı. Bağımsız mı yoksa farklı bir siyasi partiden mi belediye başkan adayı olacağı konusunda net bir açıklama yapmayan Sarıoğlu, “Kıymetli hemşerilerim, 2019 Yerel Seçimlerinde Cumhur İttifakı’na duyduğum saygı ve aidiyet duygusu nedeni ile birçok hizmet yaptığımız ve Finike’ye altın çağını yaşattığımız bir dönemi, sonunda aday dahi olamadan bitirmek zorunda kalmıştık. Sonuç olarak seçim kaybedildi ve o günlerde ki öngörümüz maalesef gerçekleşti” dedi.

SABIRLA GEÇEN 5 YIL

“Günümüze gelecek olursak Finike’me hizmet edemeden ve emsali görülmemiş bir sabırla geçirdiğim 5 yılın sonunda Cumhur İttifakı’nın ileri gelenleri tarafından aday adaylığına davet edildim” diye konuşan Sarıoğlu, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: “Sevenlerimizle birlikte başvurumuzu yaptık ve İttifak ortaklarından da birçok değerli arkadaşla birlikte aday adaylığı sürecine girdik. Bu süreçte, ‘Finike’de bu görevi sadece ben yaparım başkada kimse yapamaz’ düşüncesinde asla olmadım. Milliyetçi Hareket Partisi’nden aday adayı olan ve halkımızda karşılığı olan değerli arkadaşlarıma aday gösterilmeleri halinde destek olacağımı birçok ortamda bizzat dile getirdim. Ancak gelinen son noktada Finikeli ’de karşılığı olan değil Ankara’da karşılığı olan! Bir aday ile baş başa bırakıldık. Finikelilere gönderilen mesaj adeta, ‘Sizin kimi istediğiniz değil bizim kimi istediğimiz önemlidir’ şeklindeydi. Adayın açıklandığı andan itibaren yüzlerce tepki telefonu ile bu mesaja güçlü bir karşı duruşu çok derinden hissettim.”

Mansur Yavaş: "1 Nisan'dan sonra zamlara boğulacağız" Mansur Yavaş: "1 Nisan'dan sonra zamlara boğulacağız"

BİR GÜN DAHİ KAYBETMEMELİYİZ

Sarıoğlu, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: “Finike’miz, dışarıdan bakıldığında sadece 50 bin nüfuslu küçük bir ilçe gözükebilir. Ancak bizim için bir gün dahi kaybetmeye tahammülü olmayan, 50 bin güzel yürekli insandan oluşan kocaman bir ailedir! Yine ilçemiz taşıyla toprağıyla bizim evimizdir. Ben Kaan Osman Sarıoğlu olarak hayatımın hiçbir döneminde ‘elimden geleni yaptım’ diyerek doğru bildiğim yoldan vazgeçerek yürümeyi bırakmadım. Sonuç olarak, Finikeli’den aldığım güç ve talimat ile bugünden itibaren Finike Belediye Başkan Adayı olarak çalışmalarıma hızlı bir şekilde başlıyorum. Allah, yar ve yardımcımız olsun.”