İYİ Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya, İYİ Parti Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Grubu tarafından hazırlanan “Deprem sırasında enkazda kaybolan vatandaşlarımızın tespit edilmesi ve ivedilikle bulunması” hakkındaki Grup Önerisi üzerine konuştu.

6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen ve 50 bin 783 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan Kahramanmaraş merkezli depremin ardından tespiti yapılamayan birçok vatandaşın, çocukların bulunduğunu belirten Milletvekili Kaya, kayıp depremzede çocukların durumunu gündemine taşıdı.

“CANLI VATANDAŞLAR ÇEKİP ÇIKARILMALI”

Sözlerine depremde hayatını kaybeden vatandaşlar için başsağlığı dileklerini paylaşarak başlayan Milletvekili Aykut Kaya, “Bizi en çok üzen konuların başında, kendilerine ulaşılamayan, bir şekilde tespiti yapılamayan, birçok vatandaşımız, çocuklarımızın olması.. Devlet olarak öncelikle bu sorunu, hem fiili olarak, hem hukuki olarak bir açığa kavuşturmamız gerekmektedir. Depremin doğası gereği, elbette can kayıpları yaşanabilir. Tabii deprem sonrası, bizim devlet olarak öncelikle yapmamız gereken, enkazın altında kalan canlı vatandaşlarımızı bir an önce oradan çekip çıkarmaktır. Devletin en önemli görevi de budur. Daha sonra depremin yaralarını sarmak, vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını gidermek, barınmasını- yemesini-içmesini sağlamak, devletin en önemli görevidir” dedi.

“KAYIP ÇOCUKLAR KONUSU EKLENDİ”

Deprem sonrası yürütülen sürece ilişkin eleştirilerini paylaşan Kaya, “Üzülerek ifade etmeliyim ki, devletimiz bu söylediğimiz deprem sonrası yapılması gereken bütün konularda sınıfta kalmıştır. Yeterli arama-kurtarmayı vaktinde zamanında yapamamıştır. İnsanlar adeta enkazın altında donarak, açlıktan, susuzluktan, havasızlıktan yaşamını yitirmiştir. Vaktinde müdahale edilebilseydi, birçok kişinin enkaz altından sağ çıkabileceğini düşünüyoruz. Bir de buna kayıp çocuklarımız konusu eklendi. Milletimizin yüreğini sızlatan, acısını gün be gün taze tutan bu konunun mutlaka bir çözüme kavuşturulması gerekir. Depremde bu çocuklarımız yaşamlarını da yitirmiş olabilirler. Ancak öncelikle bu çocuklarımızın herhangi bir şekilde kaçırılıp kaçırılmadığını, insan ticaretine konu olup olmadığını devletimizin ciddi bir şekilde araştırması gerekir. Bir tespit yapılması gerekmektedir” diye konuştu.

“KAYIP ÇOCUKLAR İSTİSMAR EDİLDİ Mİ?”

1999 Depreminden sonra benzer sorunlar yaşandığını hatırlatan Milletvekili Kaya, “Bazı çocuklarımızın istismar edildiği, kaçırıldığı yönünde haberler, hatta isimleri de medyada yer aldı. Devletimiz bu konuyu da tam açığa kavuşturmadı. Yeterli incelemenin de yapılmadığını düşünüyoruz. Hem 1999’daki hem de 2023’teki 6 Şubat depremindeki bu kayıp vakalarının ciddiyetle Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin büyüklüğüne yakışır bir şekilde araştırılıp sonuçlandırılmasını bekliyoruz. Devlet olarak biz fiili olarak kayıplarımızı bulamıyorsak, hemen arkasından hukuki anlamda kayıp kişilerin ya da çocuklarımızın gaipliğine dair bir hukuki süreç başlatılmalıdır. Bunun yanında, elimizde somut bir bilgi olmamakla birlikte, kayıp çocuklarımızın istismar edilip edilmediği, yurt dışına kaçırılıp kaçırılmadığı gibi konularda milletimizin zihninde ciddi soru işaretleri oluşmuştur. Bu konu vatandaşlarımızı ciddi anlamda rahatsız etmektedir” şeklinde konuştu.

HÜKÜMETE ÇAĞRIDA BULUNDU

Hakan Tütüncü’den galerici esnafına sevindiren müjde Hakan Tütüncü’den galerici esnafına sevindiren müjde

Konuşmasına Mehmet Akif Ersoy’dan bir alıntıyla devam eden Kaya, “Kenar-ı Dicle’de bir kurt aşırsa koyunu, gelir de Adl-i İlahi sorar Ömer’den onu.. Bir koyunun hesabını soran Yüce Allah, kaybolan vatandaşlarımızın, çocuklarımızın da hesabını sorar. Buradan hükümete, Sayın Cumhurbaşkanına sesleniyorum: Gelin, bu konuyu gerekiyorsa Meclis Araştırması ve teknik anlamda hukuki süreci başlatarak milletimizin yarasını daha da acıtmayacak şekilde çözelim, sonuçlandıralım. Eğer yurt dışına kaçırılmış bir çocuğumuz, evladımız var ise Türkiye Cumhuriyeti olarak biz her bir vatandaşımızın hukukunu dünyanın her yerinde korumakla kollamakla gözetmekle yükümlüyüz. Dünyanın neresine götürülmüşse istihbaratımız çalışsın, medyamız çalışsın, insanlarımız çalışsın, ülkemizden kaçırılmış bir çocuğumuz var ise, gidip onları tekrar ülkemize getirelim. Ailesiyle, yakınlarıyla buluşturalım. Eğer yok ise kaybolan çocuklarımız ile hukuki süreci işleterek bu konuda devlet olarak yapılması gerekeni yapalım” ifadelerini kaydetti.

“TÜRK BALASI ÖKSÜZ KALMAYACAK”

Türk balalarına da seslenen Milletvekili Kaya, şunları kaydetti; “Burada söz konusu olan, anasını-babasını kaybetmiş, belki tüm yakınlarını kaybetmiş Türk balaları.. Bizler Türk Milletinin vekâletinin sorumluluğunu taşıyan bireyleriz. Her birinizin bu kutsal sorumluluğu taşıdığına inancım tamdır. Siyaseti döklü kalsın. Bir Türk balasını uluslararası istismarcı aşağılık bir örgüte kurban ettiysek, sorarım size, hangi birimizin gözüne uyku girer? ‘Bir Türk balası, aşağılık ve istismarcı örgütlerin eline düşünceye kadar, gök girsin, kızıl çıksın’ diyecek kadar yiğit bir milletin temsil edildiği Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin fertleriyiz. O zaman gök girecek, kızıl çıkacak, hiçbir Türk balası öksüz kalmayacak. Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’in de üzerine titrediği bu konunun, devletimizin haysiyet meselesi olduğunu hatırlatıyorum. Türk balası yaşayacak.”

Muhabir: DUYGU TEKİN