Türkiye A Milli futbol takımı 26 Haziran Çarşamba günü kritik bir karşılaşmaya çıkacak. Bu karşılaşma sonucuna göre Türkiye tam 16 yıl aradan sonra gruplardan çıkmayı başaracak ve son 16 turuna yükselecek. Peki ay-yıldızlı takımın gruptan çıkması için olması gereken senaryolar neler? Gruptan çıkarsa rakipleri kim olacak? Hepsi ve daha fazlasını bu haberde derledik…

TÜRKİYE AVRUPA TURNUVASI KARNESİ 

Türkiye A Mili futbol takımı Avrupa Futbol Şampiyonası'nda 6 kez  katıldı. 1960 yaşında turnuvaya katılmaya çalışan milli takım 1996 yılına kadar eleme aşamasını geçemedi. 2000 yılında ilk kez çeyrek final gören ay-yıldızlı ekip 2008 yılında büyük bir başarıya imza atarak turnuvada yarı finale kadar yükseldi. Finalde Almanya’yı yenmeyi başaramayan Türkiye maalesef finale yükselemedi ama pek çok futbolsevere unutulmaz bir heyecan yaşattı. 2008’den sonra Türkiye turnuvaya 2 kere katıldı ve grup aşamasını da geçemedi.

16 YIL SONRA BİR İLK OLACAK 

Turnuva öncesi hazırlık maçlarında kötü sonuçlar alan ama Gürcistan maçından galibiyet ile ayrılan Türkiye turnuvaya güzel bir başlangıç yaptı. Portekiz ile oynanacak maç öncesi moralli yüksek olan ay-yıldızlı ekip maalesef Portekiz’e diş geçiremedi ve 3-1 yenildi. Turnuvada 1 galibiyet 1 mağlubiyet alan Türkiye gözünü Çekya maçına çevirdi. Çekya ile 12’inci kez karşı karşıya gelecek olan Türkiye eğer bu maç sonrası gruptan çıkmayı başarırsa 16 yıl aradan sonra ilk kez gruplardan çıkmayı başaracak. 

Türkiye Milli Takımı 2008

TÜRKİYE GRUPTAN ÇIKAMAYABİLİR 

Türkiye A Milli futbol takımı 26 Haziran Çarşamba günü (yarın) Çekya ile 12’inci kez karşı karşıya gelecek. Bugüne kadar 11 kez karşılaşan iki takımda birbirlerini 5’şer kez yendi ve oynanan bir maçta beraberlikle bitti.  2008 ve 2016 yıllarındaki turnuvada grup aşamalarında iki takımda birbilerinin rakibi oldular. Bu yıllarda Türkiye Çekya’yı mağlup etmeyi başardı. En son 2020 yılında karşılaşan takımlar 26 Haziran günü (yarın) oynanacak maç sonucuna göre kaderleri beli olacak. Eğer Türkiye Çekya’yı yenmeyi başarırsa grubu ikinci sırada tamamlayacak ve gruptan çıkabilecek.

GÜRCİSTAN MAÇI KRİTİK 

Fakat eğer Gürcistan Portekiz’i yenerse ve Türkiye’de Çekya maçını kaybederse ay-yıldızlı takım grubu sonuncu sırada tamamlayarak turnuvaya veda edecek. Eğer Türkiye Çekya ile berabere kalır ve Gürcistan’da berabere kalırsa Türkiye, Gürcistan ile aynı puanda olacak ve ikili averajlar bakılacak. İkili averajda üstün olan Türkiye bu sayede en iyi 3’üncü olarak gruptan çıkabilecek. Gürcistan’ın kaybetmesi durumunda ve Türkiye, Çekya karşısında ağır bir mağlubiyet almadığı sürece en iyi 3’üncü olarak çıkabilecek. 

TÜRKİYE EĞER 2’iNCi OLARAK ÇIKARSA 

Türkiye’nin gruptan çıkması halinde esas sınavı burada başlayacak. Grubu 2’inci olarak tamamlaması halinde ay- yıldızlı ekibin rakibi D grubunun lider olacak. D grubunda ise şu anda Fransa ve Hollanda ciddi bir mücadele veriyor. Bu akşam saat 19.00’da oynanacak maç sonrası Türkiye’nin rakibi net olarak belli olacak. Fransa şu anda turnuvada 1 gol atarken grupta rakibi olan Hollanda ile oynadığı maçı ise gol atamadan tamamladı. 

TÜRKİYE EĞER 3’ÜNCÜ OLARAK ÇIKARSA 

Türkiye gruptan 3’üncü olarak çıkarsa 3 puan ve averajıyla 6 gruptaki en iyi dört 3'üncüler arasına girmesi halinde, B Grubu'nun ya da C Grubu'nun lideri ile eşleşecek. B grubunun lideri olan İspanya gruptan çıkmayı garantilese de C grubundaki yarış hala devam ediyor. C grubunda yer alan Türkiye’nin muhtemel rakipleri arasında yer alan İngiltere’nin şu anda grupta 4 puanla lider. Fakat grupta yer alan Danimarka ve Slovenya’nın 2’şer puanı bulunuyor. İngiltere bugün Slovenya ile oynayacak ve kaybetmesi halinde gruptaki liderliğini de zora sokacak. Türkiye bu zaman kadar İngiltere’yi hiç yenemezken İspanya’yı ise 70 yıl önce yenebildi. 

Muhabir: TAHSİN CAN ÖNALP