Muğla'nın Menteşe ilçesindee Hatice Öztürk’e böbrek yetmezliği teşhisi konulmasının ardından doktorlar böbrek nakli olması gerektiğini ya da sık sık Diyaliz’e gitmesi gerektiğini söyledi. Sağlığını günden güne kaybeden Hatice Öztürk'ün iki böbreği de iflas etti. Bunun üzerine eşi Mesut Öztürk kendi böbreğinin birisini vermek için gönüllü oldu. 

BÖBREK DOKULARI UYUŞTU

İki defa İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, son olarak da Antalya Akdeniz Üniversitesi'nde yapılan testlerden sonra çiftin böbreklerindeki doku uyuşması olumlu sonuç verdi. Hatice Öztürk’e eşi Mesut Öztürk’ün bir böbreği 17 Nisan'da Muğla Eğitim ve Araştırma Hastane'sinde nakledildi. Ameliyat sonrası tamamen sağlığına kavuşan Hatice Öztürk'ün önümüzdeki günlerde hastaneden taburcu edileceği öğrenildi. 

22'İNCİ BÖBREK NAKLİ OPERASYONU

Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Turhan Togan, “Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak 22’nci böbreğimizi takmış olduğumuz hastamızın ameliyatı gayet başarılı bir şekilde geçti. Bu sevinci, bu gururu hep birlikte ekip olarak yaşıyoruz. Emeği geçen cerrah hocalarımıza, anestezi ve Nefroloji ekibine, pataloji ekibine ve bu süreçte müdahil olan sağlık personeli arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak Muğla halkına bu hizmeti vermekten büyük onur ve gurur duyuyoruz. Hele ki böyle başarılı geçmiş, mutlu olmuş hastalarımızı buradan taburcu olarak görmek bizim için ayrı bir sevinç kaynağı” dedi.

Antalya Nöbetçi Eczaneler: 22 Mayıs Çarşamba günü nöbetçi eczanelerin tam listesi... Antalya Nöbetçi Eczaneler: 22 Mayıs Çarşamba günü nöbetçi eczanelerin tam listesi...

"BÖBREK NAKLİ BEKLEYEN ÇOK SAYIDA HASTA VAR"

Böbrek naklini gerçekleştiren Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim üyesi Doç. Dr. Önder Özcan, “Muğla’da organ nakli başlayalı üç yıl oldu. Toplam nakil sayımız 22. 6’sı canlı verici, 16’sı kadavra. Yani bağışlardan gelen nakiller. Ülkemizde şu anda en büyük sorun kadavradan organ temini. Bu konuda Avrupa’da en son sıralardayız. Bizim tek isteğimiz bağış oranımızın artması. Özellikle böbrek, karaciğer, kalp, akciğer nakli için organ bekleyen çok sayıda hastamız var. Bu haberler belki bu bağış oranını armasını sağlar” dedi.

"HAYATI SEVGİ KURTARACAK"

28 yıllık eşine böbreğini veren ve organ naklinde görev alan tüm sağlık personeline teşekkür eden Mesut Öztürk, “28 yıllık eşim. Bir anda bir şey oluyor ve onun gözünüzün önünde eriyip gitmesine müsaade edemiyorsunuz. Onun için hayatı sevgi kurtaracak diyorum. Ben de bunun için eşime organımı verdim” dedi. Eşi tarafından verilen böbrek nakli ile sağlığına kavuşan Hatice Öztürk, “Eşimi çok seviyorum. Bir organını bana verdi. Ona çok iyi bakacağım. Bu konuda söz veriyorum” dedi.

Kaynak: İHA