Muhittin Böcek-Hakan Tütüncü yarışı kızıştı! Böcek'ten Tütüncü'ye ne mesaj gönderdi? Daha önce hiçbir adayla polemiğe girmeyeceğini belirten CHP'nin Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Muhittin Böcek, Cumhur İttifakı'nın Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hakan Tütüncü'ye sert çıktı. Peki Muhittin Böcek, Tütüncü'yü hangi ifadelerle eleştirdi?

CHP'Lİ BÖCEK YENİ PROJELİRİNİ TANITTI

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP Adayı Muhittin Böcek, proje tanıtım toplantısında gazetecilerle bir araya geldi. Programda önce Büyükşehir Belediyesi’nin 5 yılda yaptıkları sinevizyon ekranında gösterilirken, yeni dönem projeleri de tanıtıldı. Proje tanıtımının ardından kürsüye gelen Muhittin Böcek, 5 yıl boyunca kent için çalıştıklarını söyledi.

"AYLIK 5 MİLYON TL FAİZ ÖDEDİK"

İlk göreve geldiğinde yaşadıklarını anlatan Muhittin Böcek, “Göreve geldiğimde hiç unutmam 'ASAT’ın elektrikleri kesilecek' dediler. 2018 ağustos ayından 2019 mart ayına kadar elektrik borcu ödenmemiş. Aylık 5 milyon 130 bin TL faiz ödüyorduk. Gerekli tasarrufları yaptık. Hiçbir çalışma arkadaşımızı siyasi görüşü nedeniyle cezalandırmadık. Sadece 28 arkadaşımız siyaset yaptığı için disiplin kurulu kararı ile işten çıkarıldı, 38 arkadaşımızın görev yeri değişti. Hükümet 'EXPO alanına tramvay yapıyoruz' diye lansman yaptı. Seçimden sonra EXPO’nun tramvay parasını 379 milyon TL’yi Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden aldılar" dedi.

"EXPO ALANINDA ÖNEMLİ PROJELERİMİZ OLACAK"

EXPO alanı ile ilgili projeleri olduğunu söyleyen Böcek, “EXPO için Antalya’daki bütün belediyelerin gerçekleşen bütçelerinin binde 2’sini aldılar. Şu an EXPO’da sünnet düğünü yapılıyor. EXPO hevesimiz 6 ay sürdü, sonrasında atıl bir şekilde bırakıldı. Antalyalı vatandaşlarımızın parasını oraya yatırdık. Şimdi düğün yapılıyor. Yeni dönemde Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak EXPO alanında gastronomi festivali gibi birçok etkinlik yaparak canlı tutacağız. EXPO alanına, tarım ve turizm alanına yönelik önemli projelerimiz olacak" diye konuştu.

"184 MİLYON ELEKTRİK PARASI GELDİ"

Seçimlerde tüm vatandaşların oylarına talip olduğunu belirten Böcek, “2022 yılında Deprem Master Planı çalışmalarına başladık. 19 ilçenin yapı stokunu envanterini çıkartıyoruz. Bütün belediyelerimize 7 defa yazı yazdık. Serik ve Kepez Belediyesi yapı stoku envanterini göndermedi. İnsanların deprem olmadan can güvenliği önemli bizler için. 2022 yılı ekim ayında ASAT’a 34 milyon, 2023 yılı ekim ayında ise 184 milyon elektrik parası geldi. Antalya’da Antalya’nın ittifakı kurulmuştur. Ben kendisini Türkiye Cumhuriyeti kabul eden, ezana, bayrağa sahip çıkan, Cumhuriyetin değerlerine sahip çıkan, Türkiye Cumhuriyeti kurucu Mustafa Kemal Atatürk’ün yolunda yürüyen AK Partili, ülkücü vatandaşımın da oyuna talibim" dedi.

"50 TON SUYU 50 TL YAPTIK"

Sosyal projelere önem verdiklerini belirten Böcek, “Yerelden kalkınma projesiyle bugüne kadar yapılmayan birçok projeyi hayata geçirdik. Çiftçimize, üretimcimize makine teçhizat yönünden gerekli bütün destekleri, teknolojik yenilikleri sunduk. Hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımıza yönelik 50 ton suyu 50 TL yaptık. Türkiye’nin en ucuz suyunu halkımıza sunan belediyeyiz. 5 ton suyu 5 TL yaptık. Şu an 5 ton su bir ekmekten daha ucuz. Bunları hep tasarrufla yaptık. Sosyal yardım alan vatandaşlarımıza 10 tona kadar suyu ücretsiz yaptık. Engelli bireylerimize yönelik yüzde 10 olan su indirimini yüzde 40’ı çıkarttık. Üniversite öğrencilerimize 5 ton suyu ücretsiz yaptık. Şimdi 10 tona çıkartıyoruz" diye konuştu.

"ALTIN PORTAKAL HÜKÜMETİN BASKISIYLA İPTAL EDİLDİ"

Altın Portakal’ı özüne döndürdüklerini söyleyen Muhittin Böcek, “Altın Portakal’dan kısa metraj, uzun metraj ve ulusal kategorileri yarışmadan kaldırılmış, uluslararasına geçmişti. Bu yarışmaları geri getirdik. Altın Portakal 60’ıncı yılında, hükümetin baskısıyla Altın Portakal Film Festivali iptal edilmiştir. Devletin 4 bakanı açıklama yapmıştır. 59’uncusunda yapılan konuşmaların ardından Turizm Bakanımız ‘Gelecek yıl ben çekilirim’ demişti. 4 yıldır hiçbir sorun yoktu 5’inci yılda herkesin özgürce yaşadığı bu şehirde sadece seçime kurban ettiler. Yeniden göreve geleceğiz ve Altın Portakal’ın 60’ıncısını yapacağız" diye konuştu.

HAKAN TÜTÜNCÜ'YE SERT ELEŞTİRİ

Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na talip olanlarla ilgili konuşan Böcek, “20 yıl Konyaaltı Belediye Başkanlığı yaptım. Bu süreçte doğal büyükşehir meclis üyesiydim. Meclise 5 yılda belki 10 veya 15 defa katılamamışım. 5 yıllık süreç içerisinde 107 meclis yaptık. Şimdi Büyükşehir'e talip olan arkadaş, 107 meclisin 71 meclisine katılmadı. Eğer bir yere talip olduysanız, kentin her şeyiyle ilgileneceksiniz. Şov yapma yeri değildir meclisler. 107 meclisin 71’ine katılmayan arkadaş Büyükşehir'e talip olmaya çalışıyor. Kimse kusura bakmasın bu siyaset, bu kadar insannın gözünü boyamak, insanlara yanlış bir şey söylemek doğru değildir" dedi.

OTOBÜS SAYISI 250'DEN 569'A ÇIKTI

Trafik ile ilgili gelen soruya cevap veren Böcek, göreve geldiğinden bu yana nüfusun 184 bin 549, motorlu araç sayısının ise 387 bin 696 arttığını söyledi. Böcek, “Kentte 2 kişiye 1 araç düşüyor. Bunun içerisinde otel servisleri, deprem bölgesinden gelenler, yabancı plakalı araçlar yok. 125 akıllı kavşak yaptık. Şerit sayılarını artırdık. Ulaşım diye konuşuluyor ya. Cırnık Köprüsü’nü elinizden alan mı vardı niye yapmadınız? Çalışan otobüs sayısı 250’ye kadar düşmüştü. Şu an 569 otobüs çalışıyor. 38 kilometre çevreyolu var. Oradaki trafik sıkışıklığına baksınlar. İller Bankası’ndan Uncalı Mezarlığı’na giden yol ile ilgili videolar atıldı. Buraya 2 tane büyük ‘Bu yol güzergahı ve kavşaklar Karayolları sorumluluğundadır’ diye tabela astık. 2 saat sonra tabelamızı kestiler. Kepez Belediyesi’nde uygulama 8 ay bekledi. Yolu biz yapalım dedik. Uygulamasını yaptık Karayolları ihale edecek şimdi orayı" diye konuştu.

Mesut Kocagöz’ün tutuklanmasına tepki yağdı Mesut Kocagöz’ün tutuklanmasına tepki yağdı

"26 MİLYON  KİŞİYE HİZMET EDİYORUZ"

Turizm gelirinden yerel yönetimlere pay verilmesi gerektiğini söyleyen Böcek, “2022 yılında 45 milyar dolar turizm gelirinin 20 milyar doları Antalya’mızda. Hangi ülkeye giderseniz gidin otele giriş yaptığınız anda toprak bastı parası gibi şehircilik vergisi vardır. Direkt yerel yönetimlere gider. 26 milyon kişiye ev sahipliği yapıp, hizmet ediyoruz. Turizm bakanımıza Antalya’da bu rakamı yerel yönetimlere verin dedik. Vatandaşımızın cenaze hizmetleri, itfaiye gibi büyükşehirin yapacakları görev arasında ulaşım da olmalı. Bütün otobüsleri de mağdur etmeden onların ortak kararlarıyla beraber ulaşımla ilgili Büyükşehir Belediyesi olarak talibim" dedi.

"KİMSE ORADAN OY DEVŞİRECEĞİM DİYE GEZMESİN"

AK Parti Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Hakan Tütüncü’nün çözülmeyen Kırcami sorununu kendisinin çözeceğini söylediğine ilişkin soruya cevap veren Böcek, “Keşke o meclislere 71 defa katılmayacağına gelse de Kırcami ile ilgili iki kelime etseydi. Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak biz yapmamız gerekeni yaptık. Seçim sürecinde insanların kafasını karıştıracak bir kelime sözüm olmaz. Toprak Kurulu'nun mahkeme sonuçlarında Büyükşehir olarak kazandık. Uygulamalarımız yasa ve mevzuatlar içerisinde çözeceğiz. Kimse oradan oy devşireceğim diye omuzlarda gezip sonra Kırcami ne oldu demesin. Gereğini yapacağım" diye konuştu.

Kaynak: DHA