CHP’li Ümit Uysal’ın başkanlık koltuğunda oturduğu Muratpaşa Belediyesi Bambus Plajı ile ilgili çok sert bir açıklama yayımladı. Söz konusu yazılı açıklamada Çevre Bakanlığı’nın ilgili ihalesinin iptali sonrası Bambus Plajı'nda yaşanan gelişmeler nedeniyle açıklama yapma zorunluluğu doğduğu belirtildi. 

“MAHKEME İHALEYİ İPTAL ETMİŞTİR”

İhalenin iptali sonrası Muratpaşa Beledeyesi’nin harekete geçtiği belirtilen açıklamada, “Plaj, Bakanlıkça Kasım 2022’de ihale edilmiştir. Belediyemizin, ihalenin kıyıların kamu yararına kullanılması amacını ortadan kaldırdığını savunduğu davanın sonucunda Ankara 6. İdare Mahkemesi, ihaleyi iptal etmiştir. Karara istinaden Antalya’mızın kent merkezindeki en güzel plajlarından Bambus’u halka açık hale getirmek için düzenleme ve temizlik çalışmaları belediyemizce başlatılmıştır” ifadelerine yer verildi. 

Bambus

“ATTIĞIMIZ ADIMLAR BELLİ ÇEVRELERİ RAHATSIZ ETMİŞTİR”

Muratpaşa Belediyesince Bambus’un halk kullanımına açılmasına yönelik başlatılan çalışmaların bir takım çevreleri rahatsız ettiğinin de belirtildiği açıklama şu cümlelerle devam etti: 

“Ne yazık ki kent hafızasının da bir parçası olan bu plajda halk için attığımız adımlar, belli çevreleri ziyadesiyle rahatsız etmiştir. Siyasi parti olduklarını unutanlar, şirket yetkilisi gibi açıklamalarla yeni bir ihale sürecinin beklenmesi gerektiğini tavsiye edecek kadar yolu şaşırmışlardır. Üstelik eski Bakan Mehmet Özhaseki’nin “Denizler halkındır” sözünün daha mürekkebi kurumamışken.”

İnciraltı Plajı Falezlerde

“BAMBUS PARTİLER ÜSTÜDÜR”

İlçe belediyesince yayımlanan açıklamada Bambus sorunun partiler üstü bir mesele olduğuna dikkat çekilerek, “Şehirlerimizi yaşanabilir ve herkes için adil hale getirmek tüm belediyelerin görevidir. Hepimiz de sağlıklı, sürdürülebilir, güvenli ve adil çevrede yaşam hakkına sahibiz. Kent hakkı tam da budur. Açıklamalarıyla varlık nedenlerini inkar edenlerin kavrayamadığı da budur: 'Adil olmak.' O nedenle Bambus kişisel ya da kurumsal bir mesele değil, partiler üstüdür. Bambus, kentin çıkarıdır, kamunun yararıdır. Bambus, kentin adaletidir. Kamu yararı, kent çıkarı, siyaset üstü kalmak kavramlarına yabancı kalanların Bambus’ta yaşananları ve attığımız adımları kavramaya devlet kültürleri asla yetmiyor” denildi. 

Antalya Falezler Kuş Bakışı

“KIYILARI HALKA AÇIK TUTMAK ANAYASAL BİR GÖREVİDİR”  

“İhalesi iptal edilmiş, boş ve sahipsiz yeri işgalden korumak, evet, Muratpaşa Belediyemizin görevidir. İfadesi 'el koymak'sa, el koymaktır. El koymak, sorumluluk almaktır. Sorumluluğu üstlenmektir. İşi üzerine almaktır. Kıyıları halka açık tutmak anayasal bir görevidir” cümleleriyle devam eden açıklamada öne çıkan diğer ifadeler şu şekilde sıralandı: 

“Bambus Plajı’na el koyan Belediye Başkanımız Ümit Uysal değildir. El koyan, Muratpaşa halkı adına Muratpaşa Belediyesi’dir. Anayasa’ya göre kıyıların halka açık tutulması gerekmektedir. İhalesi iptal edilen, sahipsiz kalan bir yere, yeniden işgale uğramasın diye, belediye olarak müdahale ettik. Bundan doğal ne olabilir? Neden süreç partiler üstü bir bakışla görülemiyor? Neden kamu yararı kavramından bu kadar uzaklar? Şirketleşmiş akıllarını bir kenara bıraksalar, sadece Bambus’un değil, tüm kıyı alanlarının belediyeler dahil ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına tahsisini savunmaları gerekecek. Böylece polemik değil, 'gerçek iş' üretebilecekler. Antalya’mız yeni bir başlangıcın arifesinde. Kamuya ait olanın kamuda kaldığı, Antalya’mıza ait olanın komşularımızın, halkımızın olduğu bir dönem başlıyor.” 
 

Kaynak: BÜLTEN