Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı, bu yıl Kurban Bayramı’nda yaşanan spekülatif haberler nedeniyle kurbanlıkların yüzde 30’unun elde kaldığını açıkladı. Yardımcı, “Kurbanlık yok” söylentilerinin asılsız olduğunu ve bu tür spekülasyonların hem üreticileri hem de tüketicileri olumsuz etkilediğini belirtti. Ayrıca, Türkiye’de en ucuz gıdanın et olduğunu vurgulayan Yardımcı, bu tür yanlış bilgilendirmelerin piyasalarda ciddi sıkıntılara yol açtığını söyledi.

"KURBANLIKLARIN YÜZDE 30'U ELDE KALDI"

Osman Yardımcı, "Bayram süresince hayvan varlığımız yeterliydi. Ancak bu spekülatif haberler nedeniyle vatandaşlarımız kurbanlık almakta tereddüt etti ve sonuç olarak kurbanlıkların yüzde 30’u elde kaldı" dedi. Üreticilerin elinde kalan hayvanların ekonomik değer kaybına uğradığını belirten Yardımcı, “Bu tür yanlış bilgilendirmeler, hayvancılık sektörüne büyük zarar veriyor. Oysa Türkiye’de et, en ucuz ve en kolay ulaşılabilir gıdalardan biridir” şeklinde konuştu.

“BU YIL DA OYUNU BÜYÜK OYNADILAR" 

Yardımcı açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Kurban pazarlarında ‘kurbanlık yok’ diyerek spekülasyonu yarattılar. Bu her sene olan bir oyun. Bu yıl da oyunu büyük oynadılar. Kurbanlıklar hayvancının elinde kaldı. Hem millet kurban almadı, hem de üretici zarar etti. Eğer bizi dinleseler bunlara kulak asmasalar herkes kurbanını rahatça alacak. Ben de çıktım dedim ki hayvanımız çok vatandaşlar rahat rahat gitsin malını alsın. Şimdi hayvan yok dediğin zaman besici de fiyatı yüksek tutuyor. Kurbancılar zarar etti mi? Etti. Neden etti? Çünkü sona doğru daha da fiyatlar düştü. Kurbanlıklar elde kalmasın diye çok düşük fiyatlara satış oldu” dedi. 

TÜRKİYE'DE EN UCUZ GIDA ET 

Etin Türkiye’de en ucuz gıda olduğunu ifade eden Yardımcı, “Temel gıda maddelerine baktığın zaman her şeyden ucuz diye et var. Geçen yıla göre kıyas yaptığımız zaman geçen yıl 165 TL alınan kurbanlık bu sene 220 TL’ye kadar düştü.  Gıda maddelerine baktığımız zaman ise geçen yıla oranla yüzde 200’e varan zam var. Yani bir de besleyeni düşüneceksin. Şimdi adam sattı, bitti, gitti diyelim, zarar ettiyse seneye bir daha bu işe dönmez. Bugün besici, üretici olmazsa kasap olmaz. Ülkenin gündemi et düştü, et indi. Bunu bir kere gündemde kaldırsalar var et rayına oturur” ifadelerine yer verdi. 
 

Muhabir: ANTALYA KÖRFEZ GAZETESİ-ERTUĞRUL GÜN