Aydın'da bir öğrencinin ölümüyle sonuçlanan Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtları asansörlerinde yaşanan kazaların ardından Genclik ve Spor Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı harekete geçti. Artık asansörlerin üstüne yerleştirilecek karekodu telefonundan tarayan öğrenciler ve idareciler, asansör için yapılan bakım ve işlemleri ince detayını varana kadar görebilecek. Böylece sıkı denetim yapılarak ihmallerin de önüne geçilmesi hedefleniyor. Öte yandan Bakan Osman Bak, öğrencilerin alacağı bilgisayar ve cep telefonlarından vergi alınmayacağını duyurarak, 

"Yükseköğrenimdeki gençlerimize bir defaya mahsus olmak üzere cep telefonu ve bilgisayar alımında vergi muafiyeti sağlayacağız. Gençlerimize operatör ayrımı olmaksızın aylık 10 GB ücretsiz internet vereceğiz. Gençlerin müze ve ören yerlerini ücretsiz ziyaret edebileceği hem de bakanlığımızın sunduğu imkanlardan faydalanabileceği Genç Kart projemizi hayata geçiriyoruz" dedi...

ASANSÖR FACİASI HAKKINDA…

Bakan Osman Aşkın Bak, Aydın'da Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) Güzelhisar Kız Öğrenci yurdunda arızalanan asansörün düşmesi sonucu Zeren Ertaş isimli öğrencinin hayatını kaybetmesiyle ilgili konuştu.

4 yaşındaki çocuğun ve dedesinin ölümüne neden olmuştu... 4 yaşındaki çocuğun ve dedesinin ölümüne neden olmuştu...

ASANSÖRLERE KAREKOD SİSTEMİ

Sorumluların adalet önünde mutlaka hesap vereceğini belirten Bakan Bak,

''Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızla yaptığımız ortak bir çalışma ile tesislerimizdeki asansörlerimize bir karekod koyacağız. Dileyen herkes o karekodu okutarak asansörün tüm bakım sürecini ve takvimini görebilecek.'' dedi.

PROVOKASYON AMAÇLI PAYLAŞIMLARA İZİN VERMEYİN!

''Acı hepimizin acısıdır. Evlat hepimizin evladıdır.'' diyen Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, ''Sizlerden ricam kamuoyunu yanıltıcı bilgilerle, sosyal medyada provokasyon amaçlı paylaşımlarla bu meselenin suiistimal edilmesine izin vermemenizdir.'' ifadesini kullandı.