Necmettin Erbakan Üniversitesi(NEÜ) Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mehmet Hacıbeyoğlu, Antalya Bilim Merkezi’nde yapay zeka teknolojilerini anlattı. Lise öğrencilerinin dinleyici olarak katıldığı söyleşide, yapay zekanın günümüzde ve gelecekteki rolüne dair önemli değerlendirmelerde bulunuldu. 

ROBOTLAR İNSANLARIN YERİNE GEÇECEK

Artık her şeyin yazılımla, yapay zeka ile yapılmaya başlandığına değinen Doç. Dr. Hacıbeyoğlu, okuduğu bir makaleden örnekler vererek konuşmasını, “Önümüzdeki 20 yıl içinde dünyadaki mesleklerin yüzde 20’si bitecek. İnsanların para kazanmak için yaptıkları ara işlemleri artık bilgisayar sistemleri, robotlar yapmaya başlayacak. Bunun yanında yeni meslekler ortaya çıkacak. Ortaya çıkacak yeni mesleklerin büyük çoğunluğu da bilişim sistemleri ile ilgilidir “ ifadeleriyle sürdürdü. 

Suriye First Lady'si Esma Esad Kimdir? Babası Kim? Hastalığı Ne? Kaç Yaşında? Suriye First Lady'si Esma Esad Kimdir? Babası Kim? Hastalığı Ne? Kaç Yaşında?

ÜRETİM HIZI VE KALİTESİ YAPAY ZEKA İLE ARTACAK 

Son yıllarda giderek popülerliği artan yapay zeka teknolojilerine değinerek sözlerine devam eden Doç. Dr. Mehmet Hacıbeyoğlu, devletlerin, kurumların ve özel firmaların yapay zeka teknolojilerine yatırım yapmaya başladığını ve bunun gelecek için umut verici olduğunu vurguladı. Hacıbeyoğlu ayrıca, yapay zekanın endüstriyel alanlardaki kullanımının hız ve kalite artışına yol açtığını ve endüstriyel robotlar, otomasyonlar ve yazılımların insanların yerine geçmeye başladığını ifade etti. 

TEKNOLOJİNİN DOĞRU KULLANIMI 

Yapay zekanın doğru kullanımının insanlık için büyük fırsatlar sunabileceğini de anlatan Hacıbeyoğlu, “Önemli olan teknolojinin gelişmesi değil, önemli olan teknolojinin kullanım alanlarıdır. Hidrojen bombası yapılan teknolojiyle bir denizaltının 100 yıl boyunca enerjisini sağlıyorsunuz. 100 yıl boyunca deniz altı, yüzeye çıkmadan dünyada enerjisi bitmeden gezebilir. Aynı teknolojiyle bir bombayı insanların üzerine atarak, 50-100 bin kişiyi öldürebilirsiniz. Bunu iyi bir amaçla, bir taşıtın yakıtını üretmek içinde kullanabilirsiniz. Evet teknoloji gelişiyor, ama siz bu teknolojiyi hangi amaçla kullanıyorsunuz. Örneğin bir robota ev işleri yaptırabilir. Yük taşıtabilir, ağır işlerde, hasta bakımında kullanabilirsiniz. Robotları savaş içinde yapabilirsiniz. Robotların insanları öldürmesini de sağlayabilirsiniz” dedi.  
 

Muhabir: VELİ AKOĞLU