Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde, ağustos ayında elektrikli otomobillerin toplam satışlardaki payı ilk defa yüzde 20'yi aştı. Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA), AB ülkelerinin ağustos ayına ilişkin yeni otomobil tescil verilerini açıkladı. Verilere göre, AB ülkelerinde yeni otomobil satışları, geçen ay 2022'nin aynı dönemine kıyasla yüzde 21 artarak 787 bin 626 oldu.Birlik üyesi ülkelerde yeni araç tescilleri, Ocak-Ağustos 2023'te geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17,9 arta rak 7 milyon 78 bin 464'e yükseldi.

'İLK NEDEN DÜŞÜK YAKIT GİDERLERİ'

Doktora tezinin konusu “Mikro ve Makro Etkileri Yönünden Elektrikli Otomobiller ( Türkiye Ekonomisi Örneği)” olan ve İstinye Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nde görev yapan Doç. Dr. Ayfer Ustabaş  “Katılımcıların yüzde 92'si 'Muhtemel bir vergi indirimi elektrikli araçları benim için daha çekici kılacaktır' diyor” ifadelerini kullanırken Özpeynirci de “Düşük yakıt giderleri kuşkusuz Türkiye’de elektrikli araç seçmenin ilk nedeni” diye konuşuyor ve araştırmalara göre tüketicinin kafasındaki en önemli soru işaretlerinin sırasıyla şarj süresi, menzil ve halka açık şarj altyapısının bulunmaması olduğunu dile getiriyor. TEHAD Başkanı Bayram “Kırılma noktası biraz mevzuat düzenlemeleri, vergi teşvikleri gibi politikalara ve kullanıcı alışkanlıklarının da değişmesine bağlı” diyor ve şunları söylüyor:

“Rekabet sadece menzille ve satış fiyatıyla bitmiyor. Diğer unsurlar da süreci hızlandıracak. Şarj noktasında çözüm sunabilecek misiniz? Şarj fiyatlandırması noktasında rekabet edebilir bir fiyat oluşturabilecek misiniz? Şarja ulaşım kolaylığı sağlayabilecek misiniz? Bunlar kırılımları oluşturacak.”