Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Gezi Davası kapsamında hapis cezasına mahkum edilen Can Atalay, Osman Kavala, Çiğdem Mater, Tayfun Kahraman ve Mine Özerden'in mahkumiyetlerini onadı. TİP, Milletvekili Can Atalay’ın da bulunduğu Gezi tutuklularının tahliye edilmemesine karşı Hatay'dan Ankara’ya başlattığı yürüyüş devam ediyor.  Yürüyüşün bugün ki adımlarına TİP MYK Üyesi Yunus Başaran’da katıldı.

 VAN DEPREMİNİN YILDÖNÜMÜ

Türkiye İşçi Partisi'nin (TİP), Hatay Milletvekili Can Atalay ve Gezi tutukluları için başlattığı 'Özgürlük yürüyüşü' 23'üncü gününde devam ediyor. TİP Genel Başkanı Erkan Baş, Van depreminin 12'nci yılında rant ve ihmalkârlığa karşı yürüdü. Türkiye İşçi Partisi'nin (TİP) bugünkü yürüyüşü Ankara'nın Şereflikoçhisar ilçesine bağlı Şekerköy'de başladı. Baş’a bugünkü yürüyüşünde sosyolog Veli Saçılık, TİP MYK Üyesi Yunus Başaran ve partililer eşlik etti. Van depreminin 12'üncü yılında yürüyüşün bugünkü teması ihmalkârlık ve rantçılık oldu. Van'da 23 Ekim 2011'de meydana gelen depremde 600'den fazla insanın öldüğünü hatırlatan Erkan Baş, AKP iktidarının depremlerde halkın hayata tutunmasını sağlayacak bütün kurumların içinin boşalttığını söyledi.

 BÜTÜN KURUMLARIN İÇİ BOŞALTILMIŞ DURUMDA

Baş açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Marmara depreminde olduğu gibi, bu seneki 6 Şubat depremlerinde olduğu gibi Saray'ın yardımlarından daha önce deprem bölgelerine ulaşan yurttaş dayanışmasını hatırlayalım. Çünkü onlar sözde yardım ediyor. Ama biz herkese devletin yardım etmesi gereken değil; deprem hasarlarının önlemesi, halkın refah ve huzurunu sağlaması gereken kurum olduğunu bıkmadan usanmadan anlatmaya devam edeceğiz. AKP, devletin bu tarz olağanüstü durumlarda yurttaşlarımız için hayatı kolaylaştıracak, belki de hayata tutunmalarını sağlayacak bütün kurumların içini boşaltmış durumda. Bunu kabullenmemiz mümkün değil.”

'DEPREMDE ÇADIR SATAN KIZILAY'A DEĞİL, PROTESTO EDENLERE DAVA AÇILDI'

Deprem döneminde Kızılay'ın çadır sattığını hatırlatan Baş,

Bahçeli, CHP’nin seçim başarısını “hasbelkader” buldu! Bahçeli, CHP’nin seçim başarısını “hasbelkader” buldu!
"Deprem bölgesinde kullanılacak çadırları kışın ortasında parayla satan Kızılay'ı sokaklarda protesto ettik. Çadır satanlara tek bir adli işlem dahi uygulamayan Erdoğan iktidarı, partimizin üye ve yöneticisi tam 87 yoldaşımıza Kızılay yönetimini protesto ettiği için dava açtı. Deprem bölgesindeki binlerce insanın ölmesini geçin, tek bir can kaybından bile Saray'ın ders çıkarmadığının, hatta daha doğrusu bundan üzüntü dahi duymadığının açık bir kanıtı" diye konuştu.