Antalya'da Galeri T sanat söyleşilerini düzenlemeye devam ediyor. "Bir Esere Bakıp Çıkacağım" başlıklı söyleşinin konuğu Jülide Karahan Güngör oldu. Gezip gördüğü sanat eserleri hakkında bilgi veren Güngör'ün konuşması sanatseverler tarafından yoğun ilgi gördü. 

SÖYLEŞİ SANATSEVERLERLER TARAFINDAN YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

Galeri T tarafından düzenlenen "Bir Esere Bakıp Çıkacağım" başlıklı sanat söyleşisi katılımcılar tarafından çok beğenildi. Antalya sanat galerilerini, bilinçli bir sanat izleyicisinin gözünden tanımak isteyen sanatseverler söyleşiyi ilgiyle izleyip sorular sordu. Galeri T' de Sanat Sohbetleri'nin 2'ncisi 1 Haziran Cumartesi günü gerçekleşti. Sosyal medya hesabıyla, gezip gördüğü sanat eserlerini ve sergileri kısa tanıtımlarla yayımlayan Jülide Karahan Güngör söyleşinin konuşmacı konuğu oldu. 

SOSYAL MEDYADAN SANAT SÖYLEŞİSİNE GİDEN YOL

Antalya’da metin yazarlığı yapan Güngör daha önce THY Skylife ve Radikal Gazetesi'nde yaparlık yaptı.  Evlendikten sonra eşinin iş durumu nedeniyle 5 yıl Artvin’de yaşadıktan sonra, yine eşinin işi nedeniyle 2022 yılında Antalya’da yaşamaya başladı. Güngör iş arama sürecinde Antalya’nın sanat ortamını merak edip galerileri gezip, haberdar olduğu sanat etkinliklerini izledi. Güngör gezdiği galerileri kendi sosyal medya hesabından paylaşarak bir kitleye ulaştı. 

"ONLAR ARTIK TARİH; SANAT TARİHİNDE YERNİ ALMIŞ"

Antalya’da ki galerileri anlatımında değerlendiren Güngör, "Antalya’da galerileri aramak için Google’a yazdığımda yalnızca araba galerileri gördüm. Antalya’ya gelince müzeleri, antik kentleri gezdik, geziyoruz ama bunlar güncel değil, yaşanmış bitmiş. Bunlar tarih aslında. Ben günümüzün içinde günceli anlatan sanat eserlerini görmek istiyorum. Tarih olmuş onlar problemlerini çözmüş eserler artık, yani bize tartışma sunacak problemleri yok. Problemlerini çözmüşler sanat tarihinin bir parçası olmuşlar. Günü nasıl yakalayacağız? Yeni günümüz problemlerini nasıl göreceğiz? Sanatçının uğraştığı ve çözmeye çalıştığı problemi nasıl göreceğiz? Nasıl takip edeceğiz? Günde nasıl kalacağız? Çağdaş, güncel, günün eserlerini görmemiz lazım. Dolayısıyla sanat galerilerini gezmek gerek. Ben de gezmeye başladım" dedi. 

Katılımcılar söyleşi sonunda, bu sohbetlerin devamını dileyerek Jülide Karahan Güngör’e alkışlarla teşekkür ettiler.

Muhabir: VİLDAN ÖZKAN