Siyasette rol alan Pervin Buldan, siyasi gündemde de en çok konuşulan isimlerden biridir. Bu doğrultuda kendisiyle ilgili detaylar merak edilir. Pervin Buldan eşi Savaş Buldan kimdir sorusuyla birlikte merak edilenleri derledik. 

Savas Buldan Kimdir 2

Pervin Buldan Eşi Kim?

Pervin Buldan’ın eşi olarak tanınan ve 1994 yılında vefat eden Savaş Buldan’ın hayatı merak konusu. Pervin Buldan’ın siyasetteki aktif rolü hayatını merak konusu haline getiriyor. Durum böyle olunca Savaş Buldan kimdir sorusu sıklıkla araştırılıyor. Pervin Buldan’ın eşi Savaş Buldan hakkında bilgileri derledik. İşte detaylar…

Savaş Buldan Kimdir?

Savaş Buldan, 1987 yılında Pervin Buldan ile yaptığı evlilik ile tanınır. Aslen kuzen olan Savaş Buldan ve Pervin Buldan’ın bu evlilikten iki çocuğu olmuştur. Savaş Buldan iş insanı ve politik aktivist olarak da bilinmektedir.

1992 yılında İstanbul’da yaşamını sürdürürken terör örgütüne para aktarmakla suçlandı. Haziran ayında tutuklanmasının ardından 28 Temmuz 1992'de başka bir suçtan tekrar gözaltına alındı. Sevk edildiği Devlet Güvenlik Mahkemesince tutuklandı. Savaş Buldan’ın ölümü bir dönem Türkiye gündemini sarsan Susurluk’taki kazanın ardından açılan davada geçmiştir. Davada ismi bulunan tim ile Savaş Buldan cinayeti arasında bir bağlantı olduğu iddia edilmiştir.

Savaş Buldan'ın Babası Kimdir?

Savaş Buldan kimdir sorusu içerisinde en çok merak edilenlerden biri de Savaş Buldan’ın babası hakkındadır. Bu konu hakkında pek bir bilgi bulunmamakla birlikte Savaş Buldan’ın babasının adının Şükrü olduğu bilinmektedir.

Savas Buldan Kimdir

Savaş Buldan Ne Zaman Öldü?  

Savaş Buldan’ın yaşamının yanı sıra ölümü de sıklıkla araştırılmaktadır. Savaş Buldan kimdir sorusundan sonra hakkında en çok merak edilen konu Savaş Buldan neden öldü olmaktadır.

Savaş Buldan nasıl öldü sorusunun cevabı ise şu şekildedir:

  • Savaş Buldan 1994 yılında vefat etmiştir. Ölümünün sebebinin cinayet olduğu bilinmektedir. Cansız bedeni 4 Haziran 1994'te Bolu'nun Yığılca ilçesi Melen çayı kenarında bulunmuştur. Savaş Buldan kim öldürdü sorusu ise günümüzde hala gizemini korumaya devam etmektedir.

Pervin Buldan Kimdir?

Pervin Buldan , 6 Kasım 1967 tarihinde Hakkari'de doğdu. Lise eğitimini tamamladıktan sonra Iğdır İl Özel İdaresi'nde memur olarak çalışmaya başladı. 1987 yılında Savaş Buldan ile evlendi. Daha sonra iş sebebiyle İstanbul'a taşındı.

2002 yılında Türkiye genel seçimlerinde Demokratik Halk Partisi’nden aday oldu. Ancak partisi baraj altı kalınca meclise giremedi. 2007 yılında da bağımsız olarak girdiği seçimlerde Iğdır milletvekili oldu. Bu süre zarfında Demokratik Toplum Partisi’ne katıldı. Bu parti Anayasa Mahkemesi kararı ile kapatılınca Barış ve Demokrasi Partisi’ne geçti. 5 Temmuz 2011 tarihinde de BDP'nin grup başkanvekili oldu.

Peki, siyasi yaşamı dikkat çeken Pervin Buldan hangi üniversite mezunu? Pervin Buldan üniversite mezunu değil lise mezunudur. Liseyi bitirdikten sonra dönemin şartlarıyla da birlikte Iğdır İl Özel idaresinde memur olarak çalışmaya başlamıştır.

Savas Buldan Kimdir 4

Pervin Buldan Kaç Yaşında? Nereli?

Pervin Buldan 6 Kasım 1967 yılında doğmuştur. Günümüz itibariyle 56 yaşındadır. Hakkari’de doğan Buldan’ın babası Arap annesi ise Kürt kökenlidir.

Savas Buldan Kimdir 5

Pervin Buldan’ın Çocukları

Siyasi yaşamı dışında özel hayatı da merak konusu olan Pervin Buldan’ın Savaş Buldan ile olan evliliğinden 2 tane çocuğu vardır.

İlk çocukları olan Neçirvan Buldan 1991 yılında doğmuştur. İkinci çocukları Zelal Buldan ise Savaş Buldan’ın vefat yılı olan 1994 yılında dünyaya gelmiştir.

Muhabir: Vildan Özkan