8 Kasım Dünya Şehircilik Günü nedeniyle her yıl başka bir kentte düzenlenen kolokyum için rota bu kez Antalya'ya çevrildi. Antalya gündeminde beklentileri artıran ve şehir plancılığı adına önem arz eden 48. Kolukyum'un ön temasları için TMMOB Şehir Plancıları Odası Genel Merkez Yönetiminden Genel Başkan Akif Burak Atlar, 2. Başkan Çiğdem Ünsal, Sayman Ayhan Erdoğan, Yönetim kurulu üyesi Ömer Dursunüstün ile oda çalışanları Şehir Plancısı Deniz Alaydın ve Hülya Çetinkaya Ankara’dan Antalya’ya saha çalışmaları amaçlı ziyarete geldi.

PROTOKOLE KOLOKYUM ÖNCESİ ZİYARET

TMMOB Şehir Plancıları Odası Genel Merkez ve Antalya Şube Yönetimi, Antalya’da yapılması planlanan 8 Kasım Dünya Şehircilik Günü 48. Kolokyumu birlikte yürüteceği kurumlarla görüşmeler ve fikir alışverişleri yaptı. Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şükrü Özen, Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Zuhal Kaynakçı Elinç, Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Bölüm Başkanı Prof.Dr. Ziya Gençel ve Bölüm hocaları ile Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Muhittin Böcek makamında ziyaret edildi.

"ŞEHİRCİLİK HAREKETİ YARATILDI"

48. Kolokyum'a ilişkin tarihçeye de dayalı bilgiler veren TMMOB Şehir Plancıları Odası Antalya Şube Başkanı Funda Yörük, "Dünya Şehircilik Günü düşüncesi 1949 yılında, Arjantin’de Buenos-Aires Üniversitesi Profesörü Carlos Maria della Paolera’nın öncü girişimi ve yorumuyla ortaya çıkmıştır. Bu ülkede 1950’li yıllar öncesinden gelen sorunlar ile sonraki dönemde ortaya çıkan ve kaotik durum yaratan şehirleşme ve şehircilik sorunları karşısında ilgili kurumlar, üniversiteler, enstitüler, meslek odaları, serbest meslek gruplarının içinde yer aldığı bir şehircilik hareketi yaratılmış; adeta bir “şehircilik seferberliği”  yaşanmıştır. İşte böyle bir ortamda Carlos Maria della Paolera “Dünya Şehircilik Günü” fikrini ortaya atmıştır. Bu “gün”ü ortaya atarken de şehirciliğin, herkesin ve her kesimin hissetmesi gereken bir sorumluluk alanı olduğunu yaymayı hedeflemiştir" diye konuştu. 

"SEMBOLÜK GÜN 8 KASIM"

Merkezi ve yerel yöneticilerin, sorumluluk taşıyanların, gerçekleştirdikleri icraatların muhasebesini yapmaları için çağrı anlamında, bir düşünme gününün belirlenmesinin kararlaştırıldığını belirten Yörük, "Böylece yaratılacak bu Evrensel çağrı platformunda; yaşamın organizasyonu üzerine gözlemlerin, deneyimlerin ortaya konmasını ve aynı zamanda güncel şehircilik sorunlarına da dikkat çekilmesini hedeflemişlerdir. Bu doğrultuda sembolik anlamda da '8 Kasım' günü belirlenmiştir. Carlos Maria della Paolera’nın “8 Kasım“ gününü bir Evrensel çağrı platformu olarak oluşturmasından 27 yıl sonra Türkiye’de, Dünya Şehircilik Günü faaliyetleri; günümüz Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin o dönemdeki adıyla Devlet Güzel Sanatlar Akademisi bünyesindeki Şehircilik Araştırma Enstitüsü’nde 1976 yılında başlatılmıştır. 1977 yılında yapılan ilk etkinlik ise, “Eski Türk Kentleri” üzerine bir günlük seminer olmuştur" dedi. 

Türkiye’deki Kasım kolokyumları formatının ilk kez 1978 yılında, “Türkiye’ de Metropoliten Alan Planlaması deneyim ve sorunları kolokyumu” ile başlatıldığını hatırlatan Yörük, 48. Kolokyum'un önemli sonuçların çıkarıldığı, oluşan sonuçların ülkeye ve Antalya'ya katkılar sağlayacağı bir süreç oluşturmasını temenni etti. 


 

Muhabir: DUYGU TEKİN