TÜİK açıkladı! Antalya’nın genç nüfusu dibi gördü TÜİK açıkladı! Antalya’nın genç nüfusu dibi gördü

Amasya’da 9 yıl önce konulduğu Yeşilırmak’ın kıyısında binlerce kişinin ilgisiyle karşılaşıp önünde fotoğraf çektirdiği selfieci şehzade heykelinin yüzü beyaz bir boyayla boyandı. Sosyal medyada tepki çeken görüntünün ardından Amasya Emniyet Müdürlüğü inceleme başlattı. 

"ŞEHZADEYİ PİRİ FANİ YAPMIŞLAR"

Bu duruma sosyal medyada tepki gösteren vatandaşlardan Fikri Gevrek, “Şehzadeyi piri fani yapmışlar. Bence çok yanlış. Aslına döndürülmelidir veya kaldırılmalıdır. Amasya şehzadeler şehridir. Yetkililerin bilgisi dahilinde olduğunu düşünmüyorum” dedi.

Boyalı heykel

GEÇMİŞ YILLARDA YAPILAN SALDIRILAR

Yeşilırmak’ın kıyısında 2015 yılından bu yana sergilenip şehre gelen turistlerinde olduğu binlerce kişinin selfie yaptığı heykelin cep telefonu ve kılıcı kırılması üzerine birkaç kez yenilendi. Heykelin, Amasya Belediyesi tarafından 7 bin lira maliyetle ırmak kenarına konulmasının ardından sosyal medyada ve basında büyük ses getirdi. Elinde cep telefonu, belinde kılıç olan heykel önce tarihe hakaret olarak düşünen çevrelerin saldırısı uğradı. Daha sonra heykel ile selfie yapmak isteyenlerin yoğun ilgisi sonrası heykelde meydana gelen yıpranmalar onarıldı. Emniyet güçleri, süreci güvenlik kameralarıyla takibe almıştı.


 

Kaynak: İHA