Ülkü Ocakları eski genel başkanı Sinan Ateş’in öldürülmesiyle ilgili olarak yürütülen dava devam ediyor. Açıklığa kavuşmayan Sinan Ateş olayı hakkında pek çok soru işareti var. 30 Aralık 2022 tarihinde tetikçi Eray Özyağcı tarafından öldürülen Sinan Ateş kimdir? Hayatına dair tüm bilgileri aktarıyoruz.

Sinan Ateş davası hakkında gündeme gelen son gelişme, iddianamenin kabul edilmesi oldu. Meydana gelen bu gelişmeler doğrultusunda Sinan Ateş cinayeti hakkında tüm bilgileri sizlere sunuyoruz. Sinan Ateş’i kim öldürdü? Neden öldü? İşte tüm detaylar…

Akdeniz'de 19 Mayıs coşkusu Akdeniz'de 19 Mayıs coşkusu

Sinan Ates Kimdir 3

Sinan Ateş Olayı Hakkında

Eski Ülkü Ocakları genel başkanı Sinan Ateş, 30 Aralık 2022 tarihinde akrabası olan Selman Bozkurt ile Çankaya’da Kızılırmak Mahallesi 1456. Sokak’ta, aracın arkasına saklanmış vaziyette olan tetikçi Eray Özyağcı’nın silahlı saldırısına uğradı. Gerçekleşen bu saldırı sonrasında bir mermi Selman Bozkurt’a, beş mermi ise Sinan Ateş’e isabet etti. Bozkurt omzundan yaralanırken Ateş ise ağır yaralanarak kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Yaşanan bu gelişme, Sinan Ateş olayı olarak medyada geniş bir yankı buldu. Olayın gerçekleştiği tarihten bugüne kadar konuyla ilgili pek çok iddia ortaya atılsa da olayın arkasındaki temel nedenler belirlenemedi. Türk medyasında sıklıkla işlenen bu konu sonrasında Sinan Ateş kimdir sorusu sıkça araştırılıyor. İşte ayrıntılar…

Sinan Ates Kimdir 5

Sinan Ateş Kimdir?

Sinan Ateş, 1984 yılında Balıkesir Dursunbey’de doğdu. Sırasıyla ilkokul, ortaokul ve liseyi Bursa’da okudu. Lisans eğitimini ise Gazi Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bölümünde 2002 – 2006 yılları arasında tamamladı. 2007 – 2009 yılları arasında yüksek lisans eğitimini aynı üniversitede “Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nde” tamamladı.

Sinan Ateş, doktora eğitimini ise 2010 – 2018 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi – Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü’nde tamamladı. Ortaöğretim eğitimini aldığı dönemde Bursa Ülkü Ocakları ile tanıştı.

Sonraki dönemde 2000 – 2002 yılları arasında lise başkanlığı yaptı. Üniversiteye geçtiği dönemde ise Gazi Eğitim Fakültesi Başkanlığı yaptı. Ülkü Ocakları’nda aktif olmaya başlayan Sinan Ateş, 2003 – 2006 yılları arasında üniversiteler masası başkan yardımcılığı, genel sekreter yardımcılığı gibi görevleri üstlendi.

Sinan Ateş, 2007 yılından öldürüldüğü tarihe kadar Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman’ın danışmanlığını yaptı. 30 Aralık 2022 tarihinde tetikçi Eray Özyağcı’nın saldırısı sonrasında yaşamını yitirdi.

Sinan Ateş kimdir sorusunun biyografik yanıtı kısaca bu şekildedir. Saldırının yaşandığı tarihten itibaren açılan davayla ilgili pek çok detay merak konusu oldu. Sinan Ateş nasıl öldü, neden öldürüldü gibi soruları yanıtlamadan önce kısaca Ateş hakkında diğer detayları inceleyelim.

Sinan Ates Kimdir 6

Sinan Ateş Nerelidir?

Sinan Ateş kimdir sorusuyla bağlantılı olarak en çok merak edilen konu ise maktulün nereli olduğu ile alakalıdır. Bu anlamda biyografisini incelediğimizde elde ettiğimiz bilgileri sizlere sunacağız. Sinan Ateş nerelidir? İşte yanıtı…

Sinan Ateş, Balıkesir’in Dursunbey ilçesinde 1984 yılında doğmuştur. Ancak daha sonra ailesinin Bursa’ya taşınması nedeniyle ilk ve ortaokul, liseyi burada okumuştur. Öldürülmesiyle alakalı olarak en çok merak edilen soruya dair güncel bilgileri paylaşalım: Sinan Ateş neden öldü? İşte yanıtı…

Sinan Ateş Neden Öldü?

Sinan Ateş kimdir sorusuyla bağlantılı olarak maktulün neden öldüğü de araştırılıyor. Sinan Ateş, 30 Aralık 2022 tarihinde akrabası Selman Bozkurt ile birlikte seyir halindeyken Eray Özyağcı tarafından yapılan saldırı sonrasında yaşamını yitirdi. Tetikçi tarafından açılan ateş sonrasında bir mermi Bozkurt’a beş mermi ise Sinan Ateş’e isabet etti. Ağır yalanan Ateş, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Sinan Ateş’in neden öldürüldüğüne dair ise net bir bilgi ortaya çıkmadı. Cinayet ile ilgili pek çok kişi tarafından iddialar ortaya atılsa da bunlar henüz hiçbir şekilde ispatlanamamıştır. Bu nedenle Sinan Ateş olayı ile ilgili dava gelişmeleri pek çok kesim tarafından takip edilmektedir.  

Sinan Ates Kimdir 9

Sinan Ateş Tetikçisi Kimdir?

Sinan Ateş, bir tetikçi tarafından Aralık 2022’de uğradığı silahlı saldırı sonrasında yaşamını yitirmişti. Bu konuda dair en çok araştırılan sorulardan birisi de “Sinan Ateş tetikçisi kimdir?” şeklinde gerçekleşiyor. Sinan Ateş’in tetikçisi Eray Özyağcı’dır.

Olay sonrasında Ankara’dan İstanbul’a kaçırılan Özyağcı, yurt dışına kaçmaya çalışırken hudut birliklerince Edirne’de yakalanmıştır. Sinan Ateş kimdir sorusuyla bağlantılı diğer soruları yanıtlayalım…

Sinan Ateş Davasında Son Durum: İddianame Kabul Edildi!

Sinan Ateş davasında yaşanan gelişmeler de vatandaşlar ve medya tarafından takip ediliyor. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırlamış olduğu Sinan Ateş iddianamesi, 32. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Toplamda 22 şüphelinin bulunduğu iddianamede 3 şüpheli hakkında da maktule yönelik iştirak halinde, toplu halde “tasarlayarak kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsi istendi.

Doç. Dr. Sinan Ateş’in silahlı saldırı sonrasında öldürülmesine yönelik 22 şüpheli hakkında hazırlanan iddianamede pek çok isim yer alıyor. Tetikçi Eray Özyağcı’nın Vedat Karakaya ve Suat Kurt ile ortak hareket ettiği belirtildi. Toplamda 145 sayfa olarak hazırlanan iddianame, Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

Sinan Ateş Nasıl Öldü?

Sinan Ateş kimdir sorusuna yönelik Ateş’in nasıl öldüğü ise araştırılan bir diğer konular arasında yer alıyor. Sinan Ateş nasıl öldü? İşte yanıtı…

Sinan Ateş, akrabası Selman Bozkurt ile Ankara Çankaya Kızılırmak Mahallesi 1456. Sokak’ta seyir halindeyken tetikçi Eray Özyağcı tarafından açılan ateş sonrasında ağır yaralanarak yaşamını yitirmiştir. Gerçekleştirilen otopsi sonrasında oluşturulan rapora göre Ateş’e beş kurşun isabet etti.

Sinan Ates Kimdir 7

Sinan Ateş'i Kim Öldürdü?

Sinan Ateş katili Eray Özyağcı olarak bilinse de olayın perde arkası henüz netliğe kavuşmadı. Bu nedenle şu an için sadece tetikçinin bilindiği olayda, dava gelişmeleri takip ediliyor. Ortaya pek çok iddia atılsa da Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nin yargılaması sonrasında dava karara bağlanacak.

Sinan Ateş'in Babası Kimdir?

Sinan Ateş kimdir araştırmasına ek olarak eski Ülkü Ocakları genel başkanının ailesi de merak ediliyor. Bu konuda ise en çok merak edilen isim, yakın zamanda vefat eden Sinan Ateş’in babası Musa Ateş oldu.

Doç. Dr. Sinan Ateş’in babası Musa Ateş, geçtiğimiz Ramazan ayında sahura kalktıktan sonra fenalaşmış, kaldırıldığı Bursa Şehir Hastanesi’nde tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak vefat etmiştir. Kalp krizi geçirdiği belirlenen Musa Ateş, kılınan cenaze namazının ardından oğlunun da kabrinin bulunduğu “Emir Sultan Mezarlığı’nda” defnedildi.

Sinan Ateş'in Eşi Kimdir?

Sinan Ateş kimdir sorusuyla bağlantılı olarak ailesine yönelik yapılan araştırılmalardan bir diğeri ise eşi hakkındadır. 30 Aralık 2022’de uğramış olduğu silahlı saldırı sonrasında yaşamını yitiren Sinan Ateş’in eşi Ayşe Ateş’tir. Sinan Ateş olayıyla ilgili yaptığı açıklamalarla gündemde yer alan Ayşe Ateş 40 yaşındadır.

Sinan Ates Kimdir 4

Sıkça Sorulan Sorular

Sinan Ateş kimdir sorusuyla ilgili olarak merak edilen diğer soruların yanıtları şu şekildedir:

1- Sinan Ateş'in katili kim çıktı?

Sinan Ateş’in katili Eray Özyağcı’dır. Geçtiğimiz yıl yurt dışına kaçmaya çalışırken hudut birlikleri tarafından Edirne’de yakalanan Özyağcı, olayın tetikçisi konumundadır. Ancak Sinan Ateş cinayeti azmettiricisi ile ilgili henüz kesinleşen bir bilgi yoktur.

2- Sinan Ateş neden görevden alındı?

Ülkü Ocakları eski genel başkanı Sinan Ateş, 2 Nisan 2020 tarihinde bu görevinden istifa etmiştir. Hacettepe Üniversite’sindeki görevini ve bireysel akademik çalışmalarını öne sürerek istifa eden Ateş’in görevi bırakma nedeninin gerçekte ne olduğu tam olarak bilinmiyor.

Muhabir: Duygu Tekin