Sümer Ezgü, kendisine ait 'Anadolu'dan Geldik' türküsünü, Almanya'da Avrupa Futbol Şampiyonası'nda mücadele edecek A Milli Futbol Takımı için marşa çevirdi. Müziği ve sözleri kendisine ait eseri seslendiren Ezgü, “Euro 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'na katılan milli takımımız için hazırladığım Milli Takım 2024 Anadolu'dan Geldik marşım, ülkemize ve milli takımımıza armağanım olsun. Tüm kalbimle kupayı Türkiye'nin kaldırmasını istiyor, A Milli takımımıza başarılar diliyorum" dedi.

‘PROFESÖR HENNİNG BİRKENHAKE İLE BİRLİKTE ÇALIŞTIK’

Milli takım için marşın hazırlıklarına yaklaşık iki ay önce Türkiye'de başladığını, Berlin'de marşı tamamladığını belirten Sümer Ezgü, “Oğlum Berlin'de konservatuvarda okuyor. Mastering'i Berlin'de yaptık. Oğlumun hocası Profesör Henning Birkenhake ile birlikte çalıştık. Ben 2006'da Almanya'daki Dünya Kupasında Schalke Stadı'nda konser vermiştim. Bryan Adams, Simple Minds, Tokio Hotel gibi dünya starlarının olduğu taraftarlar şenliğiydi. Türkiye o sene Dünya Kupasına katılmamıştı. Ama Türk taraftar çok olduğu için Türkiye'den biz katıldık ve bir konser verdik. Şimdi Türkiye'nin katıldığı bir Avrupa kupasına bir Alman müzisyenle marş besteledik. Bu bana çok anlamlı geliyor. Çok centilmence ve dostça, Almanya ve Türkiye için çok güzel, dostça olduğunu düşünüyorum. Ben o zaman Almanya'yı desteklemiştim, Türkiye katılmadığı için şimdi de o Türkiye'yi destekliyor" dedi.

‘TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYONU'NA DA GÖNDERDİK BU KAYDI’

Ülkemizin birliğini, beraberliğini, Anadolu'nun gücünü ve milli takımın başarılarını düşündüğünü belirten Sümer Ezgü, “Kupanın Almanya'da olması ve çok fazla Türk taraftarının Almanya'da bulunması, 90 milyonluk Türkiye'nin milli takımımızın arkasında güç oluşturması beni heyecanlandırdı. Türkiye Futbol Federasyonu'na da gönderdik bu kaydı ve bir çağrım var tabii. Çünkü Anadolu ezgilerinden, bu halkın gerçek melodilerinden oluşmuş bestelerim 'Anadolu'dan geldik', 'Şeker almaya geldik' ama bunu 'Kupayı da almaya geldik' şeklinde uyguladım. Ve ülkemize, milli takımımıza nazar değmesin. Halkımızın duygularının yansıtıldığı bir marş oldu" diye konuştu.

‘HALKIMIZIN DUYGULARININ YANSITILDIĞI BİR MARŞ’

Marşın değerlendirilmesi için Türkiye Futbol Federasyonu'na (TFF) da çağrıda bulunan Ezgü, “Federasyonumuzun değerlendirmesini çok arzu ederim. Bütün sosyal medyada yaygınlaşmasını arzu ederim. Dillere düşmesini ve statlarda okunmasını, çünkü birimiz hepimiz, hepimiz birimiz, göklerdesin ay yıldızım, Türkiye. Burada son bölümünde rap yaptım, baş bölümünde Anadolu'dan geldik var. Arada 'Kupayı da almaya geldik' var. 'Nazar değmesin' var. Tam bizim halk tarzı, halkımızın duygularının yansıtıldığı bir marş" dedi.

KLİP BU HAFTA YAYINA GİRECEK 

Klip çalışmalarının da tamamlanmak üzere olduğunu anlatan Sümer Ezgü, “Klip bütün sosyal medyada olacak. YouTube kanalımızda ve tüm diğer sosyal mecrada yer alacak. Bazı belediyeler de bunu benden istemeye başladı. Büyük ekran kurup milli takım maçlarını izlerken başlangıçta bu klibi ya da bu marşı çalmayı arzu ettiklerini söylediler. Bu çok mutluluk verici. Ben Türk halkına ve milli takımımıza, ülkemize armağan ediyorum bu marşı. Milli takımımıza başarılar diliyorum" diye konuştu.

Kaynak: DHA