Yapımı ve dağıtımı ile bir gelenek haline gelen irmik helvasının birlikte bazen kedere ortak olmanın bazen de mutlukları paylaşmanın adeta simgesidir.

Özellikle cenazelerde ya da kandillerde kapınızı çalınıyorsa, bilin ki komşunuz elinde bir tabak irmik helvasını size ikram edecektir!  

Biz de tadıyla kokusuyla mest eden bu hafif tatlının en güzel halini paylaşacağız. Başta Kadir Gecesi’nde olmak üzere tüm diğer özel günlerde yapıp dağıtabileceğiniz sütlü irmik helvası nasıl yapılır sorusunun cevabı haberimizin devamında sizi bekliyor.

Sutlu Irmik Helvasi 2

Sütlü İrmik Helvası Nasıl Yapılır?

Tarifi ve malzemesi az olsa da sütlü irmik helvası yapılışı ile tencere başındakileri çoğu zaman zorlayabiliyor. Kıvamı tutturmanın kolay olmadığı irmik helvasının daha yoğun bir tada sahip olması için biz tarifine süt eklenmiş halini paylaşıyoruz…

Sütlü irmik helvası nasıl yapılır merak edenler için temel malzemelerin irmik, şeker, yağ, süt ve un olduğunu söyleyebiliriz. Bu tatlıyı hem sıcak hem de soğul şekilde dilediğiniz gibi tüketebilirsiniz.

Son zamanlarda ünlenen helvacılarla birlikte sütlü irmik helvasının da süsleme seçenekleri ile de çeşitlendiğini söylemek mümkün.

Tarçınlı, fıstıklı, tahinli ve dondurmalı gibi tatlarla zenginleştirebilirsiniz. Biz ise biraz nostaljik davranarak sütlü ve çam fıstıklı irmik helvasının tarifini baz aldık!

Sütlü irmik helvası nasıl yapılır diyenler için işte evde en pratik şekilde yapabileceğiniz o tarif…

Sutlu Irmik Helvasi 3

Tam Ölçülü Sütlü İrmik Helvası Tarifi

Kolay sütlü irmik helvası tarifi için malzemeler oldukça az. Hemen hemen her evde bulunan bu malzemeler ile afiyetle yiyebileceğiniz bir irmik helvası yapıp dağıtabilirsiniz. Ne demişler, mutluluk da bereket de paylaştıkça çoğalır! O zaman biz de tarifimizi paylaşalım…

Tam ölçülü sütlü irmik helvası nasıl yapılır sorusunun cevabı için malzemeler aşağıdaki gibidir:

 • 1,5 su bardağı irmik
 • 1 su bardağından 1 parmak eksik un
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • 1 çay bardağı sıvıyağ
 • Dilediğiniz kadar çam fıstığı

Birçok kişi şerbetli irmik helvası nasıl yapılır, sütlü tarife şerbet de eklenir mi diye merak ediyor. Sütlü irmik helvasının şerbeti için gerekli malzemeler şu şekildedir:

 • 3 su bardağı süt
 • 1 su bardağı su
 • 1,5 su bardağı şeker

Sutlu Irmik Helvasi 4

Adım Adım Sütlü İrmik Helvası Nasıl Yapılır Tarifi

Sütlü irmik helvasının yapım aşaması oldukça önemli. Kavurma ve pişirme işlemleri tam ayarında olmalı.

İşte, adım adım sütlü irmik helvası tarifi:

 • Malzemeler hazırlandığında tarife ilk olarak tencerede tereyağı ve sıvıyağı buluşturarak başlanıyor.
 • Tereyağının erimesinin ardından un, irmik ve çam fıstığını da ekleyerek 10 dakika kavurmalısınız. Bu kavurma işleminde ise irmiğin ve çam fıstığının renginin çok koyulaşmasına izin vermemelisiniz.
 • Şeker, su ve sütü bir kapta çırpıcı ile karıştırın.
 • İrmiğin renginin dönmesinin ardından kapta hazırladığınız şerbeti dikkatlice tencereye dökmelisiniz.
 • Şerbeti eklemenizin ardından tencerenin kapağını 2 dakika kapatmalı, sonra açarak güzelce karıştırmalısınız.
 • Helvanın şerbeti iyice çekmesinin ardından dinlendirip servise hazırlayabilirsiniz. Afiyet olsun!

Sutlu Irmik Helvasi 5

Sütlü İrmik Helvası Püf Noktaları

Sunumuyla, tadıyla ve kokusuyla kalpleri fetheden sütlü irmik helvası nasıl yapılır, anlattık. Bir de tarifin en muhteşem halinde olması için birkaç önerimiz var.

 • İrmik, çam fıstığı ve unu kısık ateşte kavurmalısınız. Fakat bu aşamada malzemelerin eşit şekilde kavrulması mühim.
 • Helva tarifinizin daha iyi bir kıvam alabilmesi için en önemli sorulardan bir tanesi de irmik helvasına sıcak su mu konur soğuk su mu sorusudur. Ustaların verdiği öneriler doğrultusunda şerbetinizin soğuk olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Su ve süt eklendiğinizde kıvam size çok sulu ve cıvık gelirse, endişelenmeyin. Kısık ateşte güzelce pişirdiğiniz sürece kıvamı tam ölçüsünde olacaktır.

Sutlu Irmik Helvasi 6

İrmik Helvası Nasıl Ortaya Çıktı? İrmik Helvasının Tarihi!

Ülkemizin en sevilen tatlılarından biri olan irmik helvasının ilk yapıldığı yerler Orta doğu ile Balkan ülkeleri olarak bilinmektedir. Helva, kelime olarak tatlı anlamına gelmekte ve ‘’hulviyyat’’ sözcüğünden ortaya çıkmıştır.

Türklerin helvayla ilk tanıştığı zaman ise İslamiyeti kabul etmesi ile gerçekleşmiştir.

Osmanlı’da İrmik Helvası Geleneği

Osmanlı dönemi saray mutfağının en önemli tatlılarından olan irmik helvası, günümüzdeki halinin yanı sıra; daha çok keyif, sevinç, zafer, taht geçişleri gibi olaylarda yapılmaktadır.

İsmailağa cemaatinin 'şeyh'i son yolculuğuna uğurlandı İsmailağa cemaatinin 'şeyh'i son yolculuğuna uğurlandı

Cenazede Neden İrmik Helvası Dağıtılır?

Günümüzde cenazede irmik helvası dağıtmak devam eden bir gelenek. Helva kavurmak deyimi de buradan gelmiştir. Bunun nedeni ise Orta Asya Türk inançlarına dayanmaktadır.

Bu inançta helvayı kavururken ortaya çıkan kokunun vefat eden kişinin ruhuna gittiğine inanılmaktadır. İrmik helvasının yenmesi ise geride kalanları beslediği söylenmektedir. Vefat eden kişinin tanıdıklarına ve tanımadıklarına dağıtılan helva yenirken, kişinin ruhuna da dua edilmektedir.

Sütlü irmik helvası nasıl yapılır sorusunu tarifi ve püf noktalarıyla yanıtladık!

Muhabir: Duygu Tekin