Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, belediye binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Karabük Üniversitesi'nde özellikle Afrika’dan gelen öğrencilerin sayısında yaşanan artışın Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde de yaşanmaya başladığına dikkat çeken Başkan Özcan, belediye tarafından alınan bir dizi kararı kamuoyu ile paylaştı.

"3 YILDA 15 KATINA ÇIKTI"

Özcan, Bolu’daki yabancı öğrenci sayısının 15 katına çıktığını ifade ederek, "Artık sosyal medyada bile, dünyada, Karabük ile dalga geçen paylaşımlar yapılmaya başlandı. Genel ahlaki sorunlar ortaya çıktı, Karabük gibi bir Anadolu şehrinde. Şu anda Bolu’da bizim tespitlerimize göre 102 ülkeden öğrenci var. Bu öğrencilerin kendi ülkelerinde hangi okul mezunu dahi olduğunu bilmiyoruz. Ajanslar türedi. Bu ajansa Somali’den başvuruyor. Ajans buna diyor ki ‘Şu üniversiteye senin kaydını yaptırırsak 18 bin liraya mâl olur’ diyor. Kendi komisyonu hariç. Üniversite bunlardan 3-5 kuruş para alıyor ama üniversiteye maliyeti çok daha fazla" dedi.

Fethiyeli minik dehalardan en prestijli matematik olimpiyatında büyük başarı Fethiyeli minik dehalardan en prestijli matematik olimpiyatında büyük başarı

"KİM OLDUKLARI BELLİ DEĞİL"

Bolu Belediyesi olarak yetkilerini sınırlı olduklarını belirterek, destek beklediklerini söyleyen Özcan, şunları kaydetti, "Belediye olarak bizim yetkilerimiz sınırlı. Bu şekilde gelmiş olan öğrencilerin, otobüs biletlerine astronomik bir zam yapacağız. Onun dışında, neler yapabileceğimizi kendi aramızda tartışıyoruz. Bunlar öğrenci mi değil mi belli değil? Orada suça karışıp, karışmadıkları belli değil, kim oldukları belli değil" diye konuştu.


 

Kaynak: HABER MERKEZİ