Son yıllarda hızla artan konut ve arsa fiyatları, devlet tarafından yeni düzenlemelerle kontrol altına alınmaya çalışılıyor.

Son duyuruya göre, tapuda üzerine taşınmaz kaydı yapılmamış vatandaşlar artık internet siteleri üzerinden ilanlar verirken fiyatları keyfi olarak artıramayacaklar.

Bu düzenleme, gayrimenkul piyasasında yaşanan istikrarsızlık ve fiyat artışlarını önlemeyi amaçlayarak, piyasanın daha dengeli işlemesine yardımcı olmayı hedefliyor.

Türkiye’de gayrimenkul sektörü aynı zamanda yüksek enflasyon ve fahiş fiyatlarla da mücadele ediyor. Barınma sorununa çözüm bulmak için hükümet tarafından kentsel dönüşüm ve e-Devlet sistemi gibi tedbirler alındı.

Kentsel dönüşüm projesi 7,5 milyon konutu kapsayacak ve 400 milyar ABD doları bütçesiyle gerçekleştirilecek.

e-Devlet sistemi ise 1 Kasım 2023 tarihinde başlayacak ve gayrimenkul ilanlarını tapu kayıtlarıyla eşleştirecektir. Bu sayede sahte ilanlar ve fırsatçılık engellenecek ve cezalandırılacaktır.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan gayrimenkul uzmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran, tapu kayıtlarından ilanların nasıl düşürüleceğini anlattı.

Evrim Kırmızıtaş Başaran, şunları söyledi:

"e-Devlet sisteminin başlamasıyla birlikte sitemdeki şu anda özellikle gayrimenkul piyasalarındaki sahte ilanlara tamamıyla son gelecek. Düşünün ki T.C. numarasını gireceksiniz, tapu kayıtlarını gireceksiniz aslında her şey sistematiğe girecek.

SGK'dan annelere 12 aylık ödeme! SGK'dan annelere 12 aylık ödeme!

Rakamlar e-Devlet üzerinden kontrol mekanizması işleyecek. O sahte ilanların önü kesilmiş olacak. Dolayısıyla bu ceza yaptırımlarıyla birlikte gayrimenkul sektörünün tamamıyla yıl sonuna kadar canlanmasını birlikte gözlemleyeceğiz. e-Devlet sistemine geçmesiyle birlikte hem haklarınız korunmuş olacak hem sizin adınıza başka bir kişinin ilan girmesine engel olmuş olacaksınız."

Konut fırsatçılığını sona erdirmek için geçilmesi planlanan yeni uygulamada e-Devlet üzerinden tapu bilgilerini doğrulamayanlar ilan veremeyecek. Bu sayede fahiş fiyatlar ve sahte ilanlar ortadan kalkacak.