DİSK Akdeniz Bölge Temsilciliği, KESK Antalya Şubeler Platformu, Antalya Tabip Odası, Antalya Halkevi işbirliğiyle düzenlenen 18. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Antalya programı 16-26 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festivalin konukları arasında Altın Portakal Film Festivali’nde sansür krizine neden olan Kanun Hükmü filminin yönetmeni Nejla Demirci de yer alıyor. Daha önce İşçi Filmleri Festivali’nde gösterileceği açıklanan Kanun Hükmü filmi ise festival programında yer almadı.

ÜCRETSİZ FESTİVAL

Eğitim Sen Antalya Şubesi’nde düzenlenen 18. İşçi Filmleri Festivali’nin Antalya Progamının tanıtıldığı toplantıda konuşan Eğitim Sen Şube Başkanı Kadir Öztürk, İşçi Filmleri Festivali’nin “Sponsorsuz, yarışmasız, ücretsiz, alternatif bir festival” olduğunu vurgulayarak,

“Festivalimiz 18 yıldır çeşitli illerden geçerek yolculuğunu sürdürüyor. 2006 yılında ‘Üretin gösterelim’ dedik ve ardından yıllardır, dünyadaki İşçi Filmleri Festivallerinin ortak ağıyla ürettiklerinizi gösteriyoruz. Ana akım sinema salonları tekeline karşı, alternatif ve ücretsiz gösterimler yapmaya ve ana akım sinema salonlarında yer bulamamış filmleri izleyici ile buluşturmaya devam ediyoruz” dedi.

100’E YAKIN FİLM VAR

İşçi Filmleri Festivali için çalışan, emek veren herkesin gönüllü olduğuna dikkat çeken Kadir Öztürk,

“Festivalin düzenlendiği her ilde bu gönüllülerden oluşan bir festival komitesi var. Festival komiteleri, sinemayı seven, sinemanın bir farkındalık ve toplumsal hafıza aracı olduğunu düşünen ve bu amaçla emeğini ortaya koyan insanlardan oluşuyor. Bu komitelerden birinde yer almak için İşçi Filmleri Festivali gönüllüsü olmak yeterli. Hazırlık komitemiz, Antalya’da 16-26 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek 18. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin bütün hazırlıklarını tamamladı. Bu yıl yine dünyanın çeşitli ülkelerinden ve bizden ezilenlerin, sömürülenlerin, direnenlerin öykülerini anlatan 100’e yakın uzun metrajlı ya da kısa filmlerin yanı sıra belgeseller ile de seyircinin karşısında olacağız. Sendika binalarımız, kitle örgütlerinin binaları Antalya’daki gösterim yerlerimiz olacak.  Antalya merkezin yanı sıra festival gösterimlerimiz Finike ve Kaş’ta da olacak” diye konuştu.

GALA DÜZENLENECEK

Festivalimizin açılışının 16 Aralık Cumartesi akşamı saat 20:00’de Konyaaltı Cemevi Korkmaz Tedik Salonu’nda yapılacağını belirten Kadir Öztürk,

“Açılışta Kanun Hükmü belgeseli yapmaya başladığı ilk günden itibaren baskılara uğrayan, engellenmeye çalışılan, Altın Portakal Film Festivali’nde iktidarın da baskıları sonucu belgeseli yasaklanan yönetmen Nejla Demirci aramızda olacak. Demirci’nin filmini yasaklı olması nedeniyle gösterime koyamadık. Nejla Demirci, 17 Aralık Pazar günü Antalya Tabip Odası’nda saat 15.00’te başlayacak söyleşide sinemaseverlerle birlikte olacak. Gala gecemizde, Navnişan (Adres), Don Don Kurşunu, Living Wage (Yasam Ücreti) filmleri seyirciyle buluşacak. Gecemizde ayrıca Eda Dere, Deniz Tanrıverdi ve Hekimhan Hekimoğlu’nun müzik dinletisi yer alacak” ifadelerini kullandı.  

PANEL VE SÖYLEŞİLER

Festival programı içinde yer alan panel ve söyleşiler hakkında bilgi aktaran Kadir Öztürk şöyle devam etti;

“17 Aralık’ta, Antalya Tabip Odası salonunda, Türk Tabipleri Birliği’nin şubat depremlerinin ardından bölgede yürüttüğü çalışmaları konu alan ‘Duvarsız Odalar: Dayanışmadan Süzülen Umut’ belgesel filmini izleyeceğiz. Ardından filmin yönetmeni Sibel Tekin ve “Kanun Hükmü”nün yönetmeni Nejla Demirci ile bir söyleşi gerçekleştireceğiz. Yine 17 Aralık’ta, 1968'de üniversiteye başlamasıyla öğrenci hareketlerine katılan, dönemin öğrenci liderlerinin yanında mücadele eden Tayfur Cinemre’nin motosikleti ile ODTÜ'den başlayıp işkencehaneye, hapishaneye, arkadaşlarının katledilmesine tanıklığına giden yolculuğunu anlatan, ‘Beyaz Motosiklet’ belgesel filmini izleyecek; ardından filmin yönetmenleri Esma Karaca, Sibel Tekin ile Baküs Sahne’de bir söyleşi yapacağız. 24 Aralık’ta ise Konuksever Mahallesindeki Hacı Bektaş Cemevi Salonunda, DISK Enerji-Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin ve DGD-Sen Genel Başkanı Neslihan Acar ile önümüzdeki dönemin işçi hareketini konuştuğumuz bir panelimiz var.”

ÇOK SAYIDA FİLM VE FESTİVAL YASAKLANDI

Türkiye’de son yıllarda çok sayıda festival ve film yasaklandığını vurgulayan Kadir Öztürk, şunları kaydetti;

İlber Ortaylı Antalyalılarla buluşarak Cumhuriyeti konuşacak İlber Ortaylı Antalyalılarla buluşarak Cumhuriyeti konuşacak

“Bir replik umut verir, umut yayılır. Bir sahne yüzümüzü güldürür, mutluluk yayılır. Bir müzik hüznünü içimizde tuttuğumuz acılara dokunur, acılar yayılır. Sanat iyileştirir. Bir gerçekle yüzleştirir, yalanın mumu söner. O yüzdendir ki diktatörlüklerde festivaller yasaklanır, müzik engellenir, kitaplar yakılır. Sanatın değiştirici/dönüştürücü gücüne inanan festival ekibi olarak eşitliğin, adaletin, barışın sesini ve yükselen hakikati gösteren pek çok yapımı seçtik ve sizlerle buluşturuyoruz.”