Tekirdağ bahçelerinde yoğun mesai saatleri başladı. Tadıyla ve aromasıyla benzersiz bir lezzete sahip olan Tekirdağ kirazının hasadı sabahın erken saatleri itibariyle başladı. Tüketiciye özel paketlenen ve hazırlanan kirazlar işçilerin yoğun mesaisi sonrası pazar yerlerine ulaştırılması için ekstra çaba sarf ediliyor. 

TEKİRDAĞ'DA DALLARI KİRAZ BASTI

Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Mehmet Ali Kiracı, gazetecilere yaptığı açıklamada, kentte 2 bin 700 dekar alanda yetiştirilen adına 57 yıldır festival düzenlenen kirazın hasadının başladığını duyurdu. Kiracı, bu yıl bazı kiraz çeşitlerinin çiçeklenme döneminde fazla yağış almasından dolayı verimlerinde düşüş olabileceğine işaret etti.

‘TEMMUZ AYINA KADAR HASAT DEVAM EDECEK’

Üreticilerin kiraz bahçelerindeki tatlı telaşının başladığını ifade eden Kiracı, "Hasada erkenci kirazımızdan başladık. İlk olarak bir hafta erkenci kirazın hasadı olur. Daha sonra diğer çeşitlerde de hasat başlayacak. Temmuz ayının ilk günlerine kadar hasat devam edecek. Üreticiler yıl boyunca emek verdiklerini ürünlerini hasat edip pazara ulaştıracak." dedi.

BAHÇELERDE YOĞUN MESAİ BAŞLADI

Tekirdağlı üreticiler güneşin daha yeni yeni doğduğu sabahın erken saatlerinden itibaren kiraz bahçelerinin yolunu tutmaya başladı. Üretici meyveleri toplamak için yoğun mesai harcarken toplanan kirazlar, özenle kasalara yerleştirildikten sonra satışa hazır hale getiriliyor.

‘HERKES KİRAZLARDAN MEMNUN’

Üreticilerden Eşref Meral uzun süredir kiraz yetiştiricisi olduğunu belirtti. Verimin geçen seneye göre düşük olduğunu gözlediğini aktaran Meral, "Erkenci kirazlarla hasada başladık. Verim geçen yıla göre seyrek olsa da herkes kirazlardan memnun. Kötü bir hava olmadığı sürece güzel şekilde hasadımızı tamamlarız." dedi.


 
 

Kaynak: AA