Türkiye'de araç piyasası her geçen ay zenginleşiyor. Farklı ülkelerden gelen model ve markalar ile elektrikli araç piyasası hızla artmaya devam ediyor. Çin'den gelen birçok farklı modelin yanı sıra, tüm dünyanın konuştuğu Tesla markası da trafikte yerini aldı. 2023 yılı başından itibaren satışı yapılan Tesla Model Y fiyatları bomba indirim ile gündeme geldi.

TESLA ELEKTRİKLİ ARAÇ PİYASASINI KASIP KAVURDU


Çin'den gelen onlarca marka ve model arasında rekabet oluşan Tesla, dev zamların ardından indirimi duyurdu. Yıl içerisinde ikinci kez indirimi duyuran Tesla, rekabete yeni bir tat kazandırdı. Elektrikli otomobillerde devrim niteliğinde olan Tesla araçlarında alınan indirim kararıyla, diğer elektrikli araçlarda da indirim yapıldı.

ABD firması olan Tesla, küresel çapta satışlarına devam ediyor. Son indirim kararıyla, Model Y fiyatları dibi gördü. Türkiye'de artış gösteren diğer elektrikli araç modellerinde indirim sezonu başladı.

DAHA UCUZ


Tesla Model Y, piyasada 2 milyon 387 bin TL karşılığında satılıyor. Son dönemlerde peş peşe zamların sonucunda uçuk fiyatlara yükselen Model Y, indirim sonrası fiyatını açıkladı. Tesla Model Y, indirimin ardından 2 milyon 207 bin TL'ye kadar geriledi. Long Range donanımı ile almak isteyenler 2 milyon 765 bin TL, Performans donanımlı almak isteyenler ise 2 milyon 877 bin TL ödeyecek.

ARZ TALEPTE YÜKSELİŞ


Son dönemlerde fiyatları düşüren Tesla, dünya üzerinde yaygınlaşan elektrik pazarından etkilendiği düşünülüyor. Tesla'da düşen fiyatların ardından neredeyse tüm elektrikli araç modellerinde indirim yapıldı. Arz - Talep ilişkisine göre, fiyatların belirlendiği Elon Musk tarafından duyurulmuştu.

Kaynak: Karar