Türkiye’ye gelen turistlere havalimanından çıktıktan sonra art arda yapılan pasaport kontrollerinin endişeye neden olduğuna dikkat çeken Turizm Kaptanları Sendikası Genel Başkanı Ümit Akduman, “Turistler havalimanında zaten bu kontrolden geçiyor. Tekrar bir daha yapılması zaman kaybına ve güven sorununa neden oluyor. Bu uygulamanın gözden geçirilmesini istiyoruz” dedi.

TURİZM KAPTANLARI SENDİKASI’NDAN ANTALYA REHBERLER ODASI'NA ZİYARET

Yakın zamanda kurulan Turizm Kaptanları Sendikası Genel Başkanı Ümit Akduman, Antalya Rehberler Odası Başkanı Mustafa Yalçın Yalçınkaya’yı ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundu. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Yalçın Yalçınkaya, “Turizmin önemli paydaşı olan turizm kaptanlarının güvenli, sağlıklı çalışma koşullarında görevlerini ifa etmeleri hem turistin güvenliği açısından hem de ülkemizin imajı açısından çok önemlidir. Turizm kaptanlığı, meslek olarak şu anda yol kat etmekte. Bundan dolayı bu sendikal çalışmanın sektörü açısından faydalı olacağını düşünüyorum. Özellikle kamu kurum ve kurumlarıyla hukuki zeminde turizm kaptanlarının mesleki sorunlarını daha net bir şekilde dile getirmeleri, sorun olduğu zaman doğru şekilde, savunuculuğu yapmaları açısından ben bu sendikal süreci tebrik ediyorum” dedi.

“TURİZM KAPTANLARIMIZIN YAPTIĞI GÖREV BUGÜNE KADAR ANLAŞILMADI”

Sendikalarının yeni kurulduğunu belirten Türkiye Turizm Kaptanları Sendikası Genel Başkanı Ümit Akduman ise, kısa süre içerisinde 1000 üyeye ulaşmak istediklerini belirtti. Turizm kaptanlarının çalışma koşullarını iyileştirmek için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına yakın zamanda bir rapor sunacaklarını söyledi. Korsan taşımacılıkla mücadele edeceklerini belirten Akduman, “Ticari taksi sürücülerimiz ile VP taşımacılık yapan sürücülerimizi karşı karşıya getirmeye çalışıyorlar. Bunun da önüne geçmek istiyoruz. Turizm kaptanlarımızın yaptığı görev bugüne kadar anlaşılmadı” dedi.

Turizm Kaptanları Sendikası Gene

“KAPTANIMIZ İŞİ BİLEN KAPTAN İSE KAFAMIZ RAHAT BİR ŞEKİLDE YOLA GİDİYORUZ”

Tur düzenleme en önemli konunun taşımacılık olduğunu ifade eden Akduman, “Ardından araç temini, araç temininden sonra da sorduğumuz ikinci konu kaptanımız işi biliyor mu? Kaptanımız dinlendi mi? Kaptanımız güler yüzlü mü? Kaptanımız işi bilen kaptan ise kafamız rahat bir şekilde yola gidiyoruz. Turizm kaptanı ve de turist rehberi ayrılmaz bir bütündür” ifadelerini kullandı.

“BİREBİR PASAPORT SORULMASI GELEN MİSAFİRDE ENDİŞE OLUŞTURUYOR”

Turizm kaptanlarının turizmde ayrı bir yerinin olduğuna değinen Akduman, “Misafirlerimiz havaalanından çıktıkları zaman tatillerinin ilk başladığında konforlu, temiz, güvenilir ve mesleğini severek yapan transfer emekçileri ile karşılaşır. Turizm kaptanlarımız ülkemizi tanıtım ve misafirlerimizin konforu, huzuru ve güvenliği için hizmet vermeye çalışırken pek çok sorunlar ile karşılaşıyor. Bu uygulamalardan bazıları şunlar; yolcu bilgisinin 1 saat önceden girilmesi zorunluluğu. Transfer sürecinde art arda evrak kontrolleri. Trafik şubeleri ve jandarma kolluk kuvvetlerinin uygulamaları. Yolculara art arda birebir pasaport sorulması gelen misafirde endişe oluşturuyor. Turistlerimiz havalimanında zaten bu kontrolden geçiyor. Tekrar bir daha yapılması zaman kaybına neden oluyor.  Korsan taşımacılık yapanları göz ardı edip bizlere korsan taşımacı muamelesi yapılıyor. Belgesi tam transferci emekçilere daha çok ceza yazmak için sebep aranıyor. Biz sendika olarak sektörün bütün sorunlarını biliyoruz. Bu sorunların çözümü için bütün kurum ve kuruluşlar ile iletişim halinde olacağız” sözlerine yer verdi.

Kaynak: ANTALYA KÖRFEZ GAZETESİ - ERTUĞRUL GÜN