Reuters'a bilgi veren İngiliz deniz güvenlik şirketi Ambrey, Türkiye bandıralı kargo gemisinin Romanya'da Sulina'nın 11 deniz mili (yaklaşık 20 kilometre) kuzeyinde, Sulina Kanalı girişinin yakınında bir deniz mayınına çarptığını söyledi.

"Gemide yaklaşık TSİ 00:20'de bir patlama yaşandığı bildirildi. Gemi, hasarı değerlendirmek üzere kısa bir süreliğine demir attı. Yaklaşık 3 saat sonra seyrine devam etti" açıklamasında bulunan Ambrey, herhangi bir can kaybı rapor edilmediğini de sözlerine ekledi.

MAYIN NE ZAMANDAN KALMA?

Ukraynalı bir hükümet kaynağı da bir geminin mayına çarptığını doğrulayarak bunun "muhtemelen bir İkinci Dünya Savaşı mayını ya da geçen yıl oraya bırakılan çıkarma mayınları" olduğunu söyledi ve daha fazla yorum yapmaktan kaçındı. Bosphorus Observer danışmanlık şirketinin başkanı Yörük Işık ise Reuters'a ayrı bir açıklama yaparak geminin Kafkametler Denizcilik ve Ticaret A.Ş'ye ait Kafkametler olduğunu ve balast tankında küçük bir hasar meydana geldiğini ancak mürettebatın güvende olduğunu söyledi.

Bu olay birkaç aydır bir geminin deniz mayınına çarpmasıyla sonuçlanan ilk olaylardan biri. Karadeniz bölgesi sigortacılar tarafından yüksek riskli bölge olarak listelenmişti ve yüzen mayınlar bir tehlike olmaya devam etmekte.

Kaynak: Karar