Antalya’daki TÜRK-İŞ ve YOL-İŞ Sendikası binasına ‘Vergide adalet istiyoruz! Az kazanandan az çok kazanandan çok vergi alınsın’ yazılı pankart asıldı. Sendika binası kapısına ve içine de aynı yazının asıldığının bilgisini veren TÜRK-İŞ Antalya İl Temsilcisi ve YOL-İŞ Sendikası Antalya 1 No’lu Şube Başkanı Cemil Ünal, vergide adalet istediklerinin altını çizdi.

KAZANCA GÖRE VERGİ

Verginin çalışanların maaşları üzerinden anında kesilebildiğine dikkat çeken Başkan Ünal, “Alınan ücretler orantılandığında verginin orantılı olması yönünden az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınmasını talep ediyoruz. Çünkü şu anda tam tersi bir durum var. Az kazanandan çok alınıyor, çok kazananlar ise gider veya zarar gösteriyor. Çalışanların gider veya zarar gösterme şansı yok. Vergi, bir ülkenin kalkınmasının ana damarıdır. Bununla ilgili sıkı bir denetim olmalı. Denetim olursa başarıyı elde ederiz” dedi.

“MATRAHLAR ARTIRILMALI”

Çalışanların Gelir Vergisi’ne takıldıkları matrahların artırılmasını istediklerini de belirten Ünal, “110 bin liraya kadar yüzde 15 olan vergide, Mayıs ayında yüzde 27’lik orana gelindiği. Bu bizim gelirimizden fazla vergi alınmasına sebep oluyor. Maalesef yüzde 35’e kadar çıkanlar oluyor. Matrahların artırılması çalışanlara az da olsa katkı koyar. Matrahların yükseltilmesi çalışanları biraz mutlu edecektir” diye konuştu.   

 “ALIM GÜCÜ ÇOK ZAYIFLADI”

Alınan maaş zamlarının enflayon karşısında eriyip gittiğine dikkat çeken Ünal, “Alım gücü çok zayıfladı. Çalışanların ev veya araba alması artık rüya. Enflasyonla başa çıkabilmek için de denetimin önemli hale geldi. Marketlerde, büyük alış veriş merkezlerinde bir denetimsizlik var. Her şeyin fiyatı aldı başını gidiyor” ifadelerine yer verdi. Ünal, enflasyonun düşürülerek alım gücünün artırılmasını istediklerini de belirtti.  

ANTGİAD'dan Vali Şahin'e ziyaret ANTGİAD'dan Vali Şahin'e ziyaret

Muhabir: DUYGU TEKİN