Birleşik Kamu-İş  Konfederasyonu Antalya İl Başkanı Sadık Acar, Konfederasyonun açlık-yoksulluk sınırı araştırmasının Mart 2024 sonuçlarını açıkladı. Acar,  yoksulluk sınırının önceki aya göre 4 bin 905 lira arttığını kaydetti. 

GIDA FİYATLARI HIZLA YÜKSELİYOR

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu, Ar-Ge birimi KAMU-AR’ın açlık-yoksulluk sınırı araştırmasının Mart 2024 sonuçlarını açıklayan Birleşik Kamu-İş  Konfederasyonu Antalya İl Başkanı Sadık Acar, “Dünyada genel olarak gerileyen Türkiye’de ise dört yıldır kesintisiz artan gıda fiyatları yüzünden hızla yükselen açlık sınırı Mart ayında ilk kez 20  bin lira sınırını aşarken, yoksulluk sınırı da 57 bin lirayı geçti.” diye konuştu.   

Sadık Acar Açıklama

ÖNCEKİ AYA GÖRE 4 BİN LİRA ARTTI

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Antalya İl Başkanı Sadık Acar, Konfederasyonun Ar-Ge birimi KAMU-AR’ın dört kişilik bir ailenin, dengeli ve sağlıklı beslenebilmesi için tüketmesi gereken gıda ile beslenmenin yanı sıra diğer ihtiyaçlarını da insan onuruna yaraşır bir şekilde ve yoksunluk hissi çekmeden karşılayabilmesi için yapması gereken harcamaları dikkate alarak hesapladığı açlık-yoksulluk sınırı araştırmasının Mart 2024 sonuçlarını açıkladı. Açlık sınırının Mart’ta bir önceki aya göre bin 125 lira artarken, gıda dışındaki ihtiyaçlar için yapılması gereken harcamanın 3 bin 780 liralık artışta 37 bin 182 liraya kadar çıktığını belirten Sadık Acar, ”Her ikisinin toplamından oluşan yoksulluk sınırı ise önceki aya göre 4 bin 905 lira arttı. Son bir yıllık dönemde ise açlık sınırı 9 bin 207 lira, gıda dışındaki ihtiyaçlar için yapılması gereken harcama 18 bin 524 lira ve yoksulluk sınırı ise 27 bin 731 liralık artış kaydetti.” ifadelerini kullandı. 

Yaz aylarının vazgeçilmezi dondurmanın da tadı kaçtı! Zam kapıda… Yaz aylarının vazgeçilmezi dondurmanın da tadı kaçtı! Zam kapıda…

YOKSULLUK SINIRI 57 BİN LİRAYA YÜKSELDİ!

Dünyada genel olarak gerileyen Türkiye’de ise dört yıldır kesintisiz artan gıda fiyatları yüzünden hızla yükselen açlık sınırının Mart ayında ilk kez 20  bin lira sınırını aştığını belirten Başkan Acar, “Dört kişilik bir ailenin insan onuruna yaraşır şekilde yoksunluk hissi çekmeden yaşayabilmesi için yapması gereken gıda ile gıda dışı harcamaların toplam tutarını gösteren yoksulluk sınırı ise Mart’ta 4 bin 905 lira daha artarak 57 bin 280 liraya yükseldi. Yoksulluk sınırında yılın ilk üç ayındaki artış ise 10 bin 443 lira oldu. Yoksulluk sınırında, son bir yıllık dönemdeki artış ise 27 bin 731 lira olarak gerçekleşti" ifadelerine yer verdi. 

Muhabir: VİLDAN ÖZKAN