Hazine ve Maliye Bakanlı Mehmet Şimşek Türkiye’nin Mali Eylem Görev Gücü'nün (FATF) bugünkü toplantısında Türkiye’nin gri listeden çıkarıldığı açıkladı. Türkiye gri listeye 2021 yılında alınmıştı. 

TÜRKİYE GRİ LİSTEDEN ÇIKARILDI

Hazine ve Maliye Bakanlı Mehmet Şimşek Türkiye’nin Mali Eylem Görev Gücü'nün (FATF) bugünkü toplantısında Türkiye’nin gri listeden çıkarıldığı açıkladı. Mali Eylem Görev Gücü (FATF) 28 Haziran 2024 itibariyle Türkiye'nin gri listeden çıkarıldığını duyurdu. Dünya ekonomilerinin mali suçlarla mücadeleye uyumunu tespit eden FATF, kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadelede geride kaldığı için Türkiye'yi 2021 yılında gri listeye almıştı.

‘ÜLKEMİZE VE MİLLETİMİZE HAYIRLI OLSUN’

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Mali Eylem Görev Gücü'nün (FATF) bugünkü toplantısında Türkiye, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından temsil edilmiştir. Atılan doğru adımlar sayesinde Türkiye gri listeden çıkarılmıştır. Ülkemize ve milletimize hayırlı olsun” ifadelerine yer verildi. 

HERKESİN KATKISI VAR 

Açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Adalet, İçişleri ve Dışişleri Bakanlıkları başta olmak üzere tüm kamu ve özel sektör paydaşlarının katkısıyla elde edildiği belirtilen sonucun, finansal sisteme güveni artırarak program hedeflerine ulaşmayı kolaylaştıracağı ifade edildi. 

‘YASAL VE İDARİ DÜZENLEMELER AYNI HASSASİYETLE HAYATA GEÇİRİLECEK’

Türkiye’nin terörizmin finansmanı ve kara paranın aklanmasıyla mücadelesini bundan sonra da uluslararası standartlarla tam uyum içinde kararlılıkla yürüteceği ifade edilen açıklamada, “MASAK ve diğer kurumların idari ve teknik kapasitesi daha da güçlendirilecek gerektiğinde yasal ve idari düzenlemeler aynı hassasiyetle hayata geçirilecektir” ifadeleri kaydedildi. 

KRİPTO PARA YASASI YENİ BİR DÖNEMİN KAPILARINI AÇACAK

Meclis’ten geçen Kripto Varlıklar Yasası ile dijital varlıklar sektöründe yeni bir dönemin kapısını açtı. Yasanın kabul edilmesiyle kripto borsalarına 3 aylık geçiş süreci tanınırken, izinsiz kripto varlık hizmet sağlayıcılarına üç yıldan beş yıla kadar hapis ve para cezaları verilecek. Türkiye’de coin ve token transferinde MASAK kuralları uygulanacak. Uzmanlar, blokzinciri teknolojisinin Türkiye için yeni fırsatlara kapı açabileceğini söylüyor.


                                
 

Kaynak: HABER MERKEZİ