Burdur'un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü Halk Plajı'nda bisikletli polis timi göreve başladı. Salda Gölü Halk Plajı'nda 2 kişiden oluşan bisikletli polis timi işbaşı yaptı. Polis timinin yaz sezonu boyunca ziyaretçi yoğunluğunun yaşandığı cumartesi ve pazar günleri plajda 10.00- 18.00 saatleri arasında güvenliği sağlayacağı öğrenildi. Diğer yandan 2020, 2021, 2022 ve 2023 yıllarında Salda Gölü'nde görev yapan Nevşehir Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkezi Komutanlığı'ndan gelen atlı jandarma timinin bu yıl Salda'da görev yapmayacağı belirtildi.

SALDA GÖLÜ NEREDE?

Salda Gölü, Burdur'un Yeşilova ilçesinde, ilçe merkezine 4 km uzaklıkta, ormanla kaplı tepeler, kayalık araziler ve küçük alüvyal ovalarla çevrili hafif tuzlu karstik bir göl. Suyunun temizliği ve turkuaz rengiyle oluşan güzel manzaranın yanı sıra, güneybatı ve güneydoğu kıyılarında yer alan küçük kumsallarıyla misafirlerini cezbediyor. Türkiye'nin Maldizleri olarak adı--anılan Salda Gölü Burdur ilinin yaklaşık 60 km batısında yer alıyor. Türkiye'nin en derin, en temiz, en berrak özelliklere sahip gölü her yıl yüz binlerce yerli-yabancıyı ağırlıyor. Ayrıca göl suyunun tortullarında magnezyum, soda ve kil bulunması bazı cilt hastalıklarının tedavisinde yararlı oluyor.

Salda Gölü-1

SALDA GÖLÜ NASA'NIN RADARINDA

ABD'li bilim insanlarının, 2021 yılında Kızıl Gezegen'den videolar yayınlayan uzay araştırma aracı Perseverance'ın gezici görevine hazırlık için Salda Gölü etrafında dolaşmaya başlaması tüm dikkatleri bu eşsiz yere çevirdi ve göl uluslararası üne kavuştu. Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (National Aeronautics and Space Administration - "NASA"), Salda Gölü'nün Mars'a ilişkin sırlar gizlediğini düşünüyor. Ancak bu durum incelenme, ziyaretçi artışı ve popülerlik kazanması nedenleriyle gölün aynı zamanda risk altına girebileceği anlamını taşıyor.

Kaynak: DHA