Türk İş İl Temsilcisi Cemil Ünal,1 Mayıs’ta bütün işçi ve emekçileri alanlara davet etti. Türkiye’deki vergi adaletsizliğine dikkat çeken Ünal, “Enflasyonla beraber düşen alım gücü ve yükselen vergi oranı çalışanları zor durumda bıraktığı açıktır. Kamuda çalışanlara baktığımızda şu anda yüzde 25’in altında kalan yok. Çalışanlar yılın ilk 3 ay içinde hemen vergi dilimine girerek maaşlarından ciddi kesintiler yapılıyor” dedi.

SENDİKA BAŞKANLARI BİR ARAYA GELDİ 

Türk İş İl Temsilcisi ve Yol İş Sendikası Antalya 1 nolu Şube Başkanı Cemil Ünal, 1 Mayıs İşçi Bayramı öncesinde basın mensupları ile bir araya geldi. Karayolları 13. Bölge Müdürlüğü sosyal tesislerindeki programa Türk-İş İl Temsilcisi ve Yol İş Sendikası 1 No'lu Şube Başkanı Cemil Ünal, Yol İş Sendikası 1 No'lu Şube Sekreteri Ali Özkan, TES – İŞ Sendikası Antalya Şube Başkanı Abdullah Kayser,  Güvenlik- İş Sendikası Antalya Bölge Başkanı Recep Mutaf, Türkiye Sivil Havacılık Sendikası Antalya Şube Başkanı Murat Yaşar Yıldız katıldı.  

ÇALIŞANLARIN MAAŞLARINDA CİDDİ KESİNTİLER YAPILIYOR

1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı’nda meydanlarda olacaklarını söyleyen Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Antalya İl Temsilcisi Cemil Ünal, işçilerin ve emekçilerin bayramında alanda yerini alacak diğer sendika, meslek örgütleri ve vatandaşlarında katılımıyla güzel bir kutlama gerçekleştireceklerine inandıklarını söyledi. Ünal, çalışanların üzerindeki vergi baskısına da dikkat çekerek, “Biz her zaman az kazanandan az çok kazanandan ise aynı orantıda vergi alınmasını savunduk. Geçtiğimiz günlerde çalışma bakanı da açıklama yaparak Temmuz ayında bir ara zam olmayacağına yönelik açıklamalarda bulundu. Enflasyonla beraber düşen alım gücü ve yükselen vergi oranı çalışanları zor durumda bıraktığı açıktır. Kamuda çalışanlara baktığımızda şu anda yüzde 25’in altında kalan yok. Çalışanlar yılın ilk 3 ay içinde hemen vergi dilimine girerek maaşlarından ciddi kesintiler yapılıyor” dedi.

‘DENETİM YAPILMALI’

Kamu çalışanlarının gelirlerinin sabit iken özel sektördeki şirketlerin gider ve başka kalemler yoluyla daha az gelir kaybı yaşadığını söyleyen Ünal, kazanç oranlı vergi için denetimlere işaret ederek, “Vergi dilimlerinin yükseltilmesi ve belli dilim altında kalan kişilerde yüzde 15 vergi dilimi sabit tutulmalıdır. Bu sayede çalışanların birazda olsa yüzü güldürülmelidir. 1 Mayıs’a sayılı günler var ve bu işçilerin aynı zamanda bayramıdır.” dedi.

MADENLERDE ÖLEN İNSANLARIMIZ OLDU

Ünal, 1 Mayıs’ın mücadele ve dayanışma günü olduğunu da belirterek Türkiye’de iş kazalarında ölenlere dikkat çekti. Ünal, “bu ülkede yakın zamana kadar madenlerde ölen insanlarımız oldu. Geçtiğimiz günlerde Elazığ’da toprak kayması sonucu hala toprak altında cesetlerine ulaşılamayan işçilerimiz var. Sorumlular elini kolunu sallayarak gezerken ölen işçi kardeşlerimizin aileleri perişan durumda. İş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili çok ciddi sıkıntılarımız var. Kentimizde yaşadığımız teleferik kazasında da iş sağlığı ve güvenliğine dair sıkıntıların olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Muhabir: TAHSİN CAN ÖNALP