Küresel piyasalarda altın yatay bir seyir izlemeyi sürdürüyor. Uluslararası piyasalarda 2021 dolar seviyesinde işlem gören ONS altın fiyatı hakkında uzman isimden açıklama geldi. ABD'li finans devi Citi'nin Kuzey Amerika emtia başkanı Aakash Doshi, CNBC'ye altın fiyatlarının 12 ila 18 ay içinde ons başına 3000 doları bulabileceğini açıkladı. 

Almanya’nın 139 yıllık konserve ve reçel markası iflasını duyurdu! Almanya’nın 139 yıllık konserve ve reçel markası iflasını duyurdu!

"FİYATLAR YÜKSELECEK"

Merkez Bankaları’nın altına olan ilgisinin arttığını belirten Doshi, dünya üzerindeki merkez bankalarının iki yıl üst üste 1000 ton altın alımı yaptığını dile getirdi. Bu alımların ikiye katlanması halinde altın fiyatlarının yükseleceğini kaydeden Doshi, ABD Merkez Bankası Fed'in faiz indirimini hızlandıracak bir küresel durgunluğun da altın fiyatlarını yükseltebileceğini dile getirdi.

FED’İN FAİZ İNDİRİMİ BEKLENİYOR

Faiz oranları düştükçe altın, düşük faiz ortamında daha zayıf getiri sağlayacak tahvil gibi sabit getirili varlıklara kıyasla daha cazip hale geldiğini kaydeden Doshi, “ABD Merkez Bankası Fed'in de uzmanlar bu yıl faiz indirimlerine başlamasını bekliyor ancak bunun ne zaman olacağı ile ilgili belirsizlik de piyasalara hakim” ifadelerini kullandı.

Kaynak: HABER MERKEZİ